ERPAL Core - Flexible resource planning (7.x-1.0-rc1) - en to id translation catalogue (71 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Next
id: Selanjutnya

en: Type
id: Jenis

en: more
id: selengkapnya

en: Currency
id: Mata uang

en: Tags
id: Tag

en: Project
id: Proyek

en: Categories
id: Kategori

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Country
id: Negara

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Filename
id: Nama berkas

en: User
id: Pengguna

en: Files
id: Berkas

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: Table of contents
id: Daftar isi

en: All
id: Semua

en: Submitted
id: Dikirim

en: Comment
id: Komentar

en: Filter
id: Saring

en: Revisions
id: Revisi

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Task
id: Perintah

en: Street
id: Jalan

en: City
id: Kota

en: Logout
id: Keluar

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: show
id: tampilkan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Activity
id: Aktifitas

en: Period
id: Periode

en: author
id: penulis

en: Log out
id: Keluar

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Changed
id: Berubah

en: Apply
id: Terapkan

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: User account
id: Keanggotaan

en: Tax
id: Pajak

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Date settings
id: Pengaturan tanggal

en: Account number
id: Nomor Rekening

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: revision user
id: Revisi pengguna

en: User menu
id: Menu pengguna

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
id: Menu <em>Pengguna</em> berisi tautan yang terkait pada akun pengguna, seperti tautan 'Keluar'.

en: Asc
id: Urutan turun

en: File Usage
id: Penggunaan berkas

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Link to the referenced entity
id: Tautan ke entitas rujukan
