ERPAL Platform - Flexible business applications (7.x-3.0-alpha11) - en to id translation catalogue (71 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: List
id: Daftar

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Default currency
id: Mata uang bawaan

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: - None -
id: - Tiada -

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Name
id: Nama

en: View
id: Lihat

en: Picture
id: Foto

en: User
id: Pengguna

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Contact
id: Kontak

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Date format
id: Format tanggal

en: Block
id: Blok

en: Location
id: Lokasi

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: Amount
id: Jumlah

en: Phone
id: Telepon

en: Address
id: Alamat

en: Invoices
id: Invoice

en: Order
id: Urutan

en: Defaults
id: Bawaan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Pending
id: Tertunda

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Activity
id: Aktifitas

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Completed
id: Selesai

en: Products
id: Produk

en: Orders
id: Pesanan

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Apply
id: Terapkan

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: @type %title has been deleted.
id: @type %title sudah dihapus.

en: Save and add another
id: Simpan dan tambah lainnya

en: Invoice number
id: Nomor Invoice

en: Order status
id: Status Order

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Order total
id: Total Order

en: Dashboard
id: Dasbor

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Image style
id: Gaya gambar

en: dashboard
id: dasbor

en: Unit price
id: Harga satuan

en: Order number
id: Nomor Order

en: Asc
id: Urutan turun

en: Tax settings
id: Pengaturan pajak
