ERPAL Platform - Flexible business applications (7.x-3.0-alpha5) - en to fr translation catalogue (110 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: more
fr: plus

en: Default currency
fr: Devise par défaut

en: Quantity
fr: Quantité

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Quote
fr: Citer

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: Utilisateur

en: Email
fr: Courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: All
fr: Tout

en: Date format
fr: Format de date

en: Block
fr: Bloc

en: Location
fr: Emplacement

en: Price
fr: Prix

en: Customer
fr: Client

en: Amount
fr: Montant

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Invoice
fr: Facture

en: Invoices
fr: Factures

en: SKU
fr: Référence

en: Contact ID
fr: Identifiant (ID) de contact

en: Order
fr: Ordre

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Street:
fr: Adresse :

en: City:
fr: Ville :

en: Postal Code:
fr: Code Postal :

en: Sort by
fr: Trier par

en: Paid
fr: Payant

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Activity
fr: Activité

en: Unit
fr: Unité

en: Update address
fr: Mettre l'adresse à jour

en: Global Settings
fr: Paramètres globaux

en: Date created
fr: Date de création

en: Products
fr: Produits

en: Orders
fr: Commandes

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: User page
fr: Page d'utilisateur

en: Apply
fr: Appliquer

en: Order ID
fr: Identifiant de la commande

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Offset
fr: Décalage

en: Contact name
fr: Nom du contact

en: Revenue
fr: Revenu

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: @type %title has been deleted.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été supprimé.

en: Activities
fr: Activités

en: VAT
fr: TVA

en: Save and add another
fr: Enregistrer et en ajouter un autre

en: Invoice number
fr: Numéro de facture

en: Order status
fr: Statut de la commande

en: Line Item
fr: Élément de commande

en: Save and continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Order total
fr: Total de la commande

en: Email:
fr: Courriel :

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Country:
fr: Pays :

en: View page
fr: Voir la page

en: - Choose an operation -
fr: - Choisir une opération -

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: View panes
fr: Volets de vue

en: Line item
fr: Élément de commande

en: Date updated
fr: Date mise à jour

en: Activity ID
fr: ID de l'activité

en: Billed
fr: Payé

en: Invoice status
fr: Statut de la facture

en: Full content
fr: Contenu complet

en: Image style
fr: Style d'image

en: dashboard
fr: tableau de bord

en: Line item ID
fr: Identifiant (ID) de l'élément de commande

en: Unit price
fr: Prix unitaire

en: No line items found.
fr: Aucun élément de commande trouvé.

en: Order number
fr: Numéro de commande

en: Commerce Order
fr: Commande Drupal Commerce

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Available countries
fr: Pays disponibles

en: New order
fr: Nouvelle commande

en: You must specify a whole number for the quantity.
fr: Vous devez utiliser un nombre entier pour la quantité.

en: Admin page
fr: Page d'administration

en: You must specify a positive number for the quantity
fr: Vous devez saisir un nombre positif pour la quantité

en: Created customer profile
fr: Profil client créé

en: Master
fr: Principal

en: powered by
fr: Propulsé par

en: Filter by SKUs containing
fr: Filtrer par référence contenant

en: Powered by
fr: Propulsé par

en: Replicate
fr: Dupliquer
