ERPAL Project (7.x-1.0-beta3) - en to id translation catalogue (75 entries)

en: list
id: daftar

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Closed
id: Ditutup

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Administration
id: Administrasi

en: Currency
id: Mata uang

en: Priority
id: Prioritas

en: Projects
id: Proyek

en: Project
id: Proyek

en: Categories
id: Kategori

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Parent
id: Induk

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: History
id: Riwayat

en: User
id: Pengguna

en: Files
id: Berkas

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Submitted
id: Dikirim

en: Recipients
id: Penerima

en: Comment
id: Komentar

en: Filter
id: Saring

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Details
id: Rincian

en: Price
id: Harga

en: Customer
id: Pelanggan

en: Recipient
id: Penerima

en: Calendar
id: Kalender

en: Users
id: Pengguna

en: Task
id: Perintah

en: Operation
id: Operasi

en: Duration
id: Durasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Period
id: Periode

en: author
id: penulis

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Apply
id: Terapkan

en: Select
id: Pilih

en: Tasks
id: Tugas

en: Available
id: Ketersediaan

en: Aggregate
id: Pemampatan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Aggregator
id: Agregator

en: Offset
id: Letak

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Edit Link
id: Sunting tautan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: revision user
id: Revisi pengguna

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Asc
id: Urutan turun
