Excellence Simple Bootstrap3 Theme (7.x-1.0) - en to fa translation catalogue (72 entries)

en: Home
fa: خانه

en: title
fa: عنوان

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: content
fa: محتوا

en: Remove
fa: حذف

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: new
fa: جدید

en: updated
fa: به‌روز شد

en: File information
fa: اطلاعات فایل

en: None
fa: هیچ

en: Weight
fa: وزن

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: up
fa: بالا

en: Go to parent page
fa: برو به صفحه والد

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Help
fa: راهنما

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Region
fa: ناحیه

en: Visible
fa: نمایان

en: Display
fa: نمایش

en: Promoted
fa: ارتقا یافته

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Basic Settings
fa: تنظیمات پایه

en: Done
fa: انجام

en: Last post
fa: آخرین ارسال

en: Block
fa: بلوک

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Normal
fa: عادی

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: next
fa: بعدی

en: Forum
fa: انجمن

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: 1 vote | @count votes
fa[0]: 1 رای
fa[1]: @count رای

en: Hidden
fa: پنهان

en: Show
fa: نمایش

en: Topics
fa: موضوعات

en: Posts
fa: ارسال‌ها

en: More information
fa: اطلاعات بیشتر

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Bottom Content
fa: محتوای پایین سایت

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Error message
fa: پیغام خطا

en: Warning message
fa: پیغام هشدار

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fa: تغییرات ایجاد شده در این جدول تا زمانیکه فرم ارسال نگردد ذخیره نخواهند شد.

en: No blocks in this region
fa: هیچ بلوکی در این ناحیه نیست

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Search...
fa: جستجو...

en: @number comments per page
fa: @number دیدگاه در هر صفحه

en: (active tab)
fa: (لبه فعال)

en: Status message
fa: پیغام وضعیت

en: Files must be less than !size.
fa: فایل‌ها باید کوچکتر از !size باشند.

en: Allowed file types: !extensions.
fa: انواع فایل‌های مجاز: !extensions.

en: Images must be exactly !size pixels.
fa: تصاویر باید دقیقا !size پیکسل باشند.

en: Images must be between !min and !max pixels.
fa: تصاویر باید بین !min و !max پیکسل باشند.

en: Images must be larger than !min pixels.
fa: تصاویر باید بزرگتر از  !min پیکسل باشند.

en: Images must be smaller than !max pixels.
fa: تصاویر باید کوچکتر از !max پیکسل باشند.

en: More information about text formats
fa: اطلاعات بیشتر درباره قالب‌بندی‌های متن

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fa: فایل انتخاب شده %filename نمی‌تواند بارگذاری شود. فقط فایل‌هایی با پسوند‌های زیر مجاز هستند: %extensions.

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Footer First
fa: اولین پاورقی

en: Footer Second
fa: پاورقی دوم

en: Autocomplete popup
fa: بازشونده تکمیل خودکار

en: Searching for matches...
fa: جستجو برای تطابق‌ها...

en: Footer Third
fa: پاورقی سوم
