Facet API (7.x-1.10) - en to id translation catalogue (54 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Language
id: Bahasa

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: Weight
id: Bobot

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: never
id: tidak pernah

en: Add item
id: Tambah pokok menu

en: Text
id: Teks

en: Search keywords
id: Kata kunci pencarian

en: Content type
id: Jenis konten

en: Roles
id: Peran

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Count
id: Jumlah

en: items
id: item

en: Anonymous
id: Anonim

en: Save and edit
id: Simpan dan edit

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Empty text
id: Teks kosong

en: Order
id: Urutan

en: Position
id: Posisi

en: Pattern
id: Pola

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: AND
id: DAN

en: Blocks
id: Blok

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Sort
id: Urutkan

en: Offset
id: Letak

en: Bundles
id: Bundel

en: Filter settings
id: Pengaturan filter

en: Export configuration
id: Pengaturan ekspor

en: Custom text
id: Teks gubahan

en: Post date
id: Tanggal posting

en: %name must be an integer.
id: %name harus bilangan bulat.

en: Page limit
id: Batas halaman

en: Page number
id: Nomor halaman

en: Query type
id: Jenis kueri

en: Search page
id: Halaman pencarian

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: HTML element
id: Elemen HTML

en: Tokens related to the search query and response.
id: Token terkait dengan hasil dan respon pencarian

en: Page total
id: Total halaman
