Facet API (7.x-1.7) - en to hu translation catalogue (79 entries)

en: Save configuration
hu: Beállítások mentése

en: Operations
hu: Műveletek

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Language
hu: Nyelv

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Display settings
hu: Megjelenítési beállítások

en: Weight
hu: Súly

en: The configuration options have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: Name
hu: Név

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: never
hu: soha

en: Remove item
hu: Elem eltávolítása

en: Add item
hu: Elem hozzáadása

en: Text
hu: Szöveg

en: Search keywords
hu: Keresett kulcsszavak

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Global settings
hu: Általános beállítások

en: Count
hu: Mennyiség

en: item
hu: tétel

en: items
hu: tételek

en: OR
hu: VAGY

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Save and edit
hu: Mentés és szerkesztés

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: Empty text
hu: Üres szöveg

en: Operator
hu: Műveleti jel

en: Order
hu: Rendelés

en: Position
hu: Elhelyezkedés

en: Pattern
hu: Minta

en: CSS classes
hu: CSS osztályok

en: Updated date
hu: Frissítési dátum

en: Search results
hu: Találatok

en: AND
hu: ÉS

en: Revert configuration
hu: Konfiguráció visszaállítása

en: No limit
hu: Nincs korlát

en: Facets
hu: Finomítók

en: Facet
hu: Finomító

en: Current search
hu: Jelenlegi keresés

en: Blocks
hu: Blokkok

en: Raw value
hu: Nyers érték

en: <None>
hu: < Nincs >

en: Language neutral
hu: Nyelvfüggetlen

en: Sort
hu: Sorbarendezés

en: Offset
hu: Eltolás

en: Results per page
hu: Eredmények oldalanként

en: Search path
hu: Keresési útvonal

en: Bundles
hu: Mezőkötegek

en: Do not cache
hu: Ne gyorsítótárazza

en: Filter settings
hu: Szűrő beállításai

en: Per role
hu: Szerepkörönként

en: Per user
hu: Felhasználónként

en: Export configuration
hu: Konfiguráció exportálása

en: Custom text
hu: Egyéni szöveg

en: Display text
hu: Szöveg megjelenítése

en: always
hu: mindig

en: Post date
hu: Beküldés dátuma

en: %name must be an integer.
hu: %name értékének egésznek kell lennie.

en: Page number
hu: Oldalszám

en: Query type
hu: Lekérdezéstípus

en: Search page
hu: Keresési oldal

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: HTML element
hu: HTML-elem

en: Apply @text filter
hu: @text szűrő alkalmazása

en: Page total
hu: Összes oldal

en: Active items
hu: Aktív elemek

en: Field group
hu: Mezőcsoport

en: Field pattern
hu: Mezőminta

en: !name field is required
hu: !name mező szükséges

en: @label has been removed.
hu: @label eltávolítva.

en: Add plural text
hu: Többes számú szöveg hozzáadása

en: Plural text
hu: Többes számú szöveg
