farmOS (7.x-1.0-beta15) - en to id translation catalogue (102 entries)

en: Home
id: Beranda

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Email address
id: Alamat email

en: Groups
id: Grup-grup

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Categories
id: Kategori

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Logs
id: Catatan

en: Types
id: Jenis-jenis

en: Parent
id: Induk

en: Category
id: Kategori

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Move
id: Pindah

en: View
id: Lihat

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Files
id: Berkas

en: Created
id: Dibuat

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Done
id: Selesai

en: Page
id: Halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Roles
id: Peran

en: Location
id: Lokasi

en: Term ID
id: ID istilah

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Customer
id: Pelanggan

en: Owner
id: Pemilik

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Navigation
id: Navigasi

en: Clone
id: Kloning

en: Property
id: Milik

en: Notifications
id: Notifikasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Created date
id: Tanggal pembuatan

en: Updated date
id: Tanggal pembaruan

en: Condition
id: Kondisi

en: File attachments
id: Sisipan file

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: No groups found.
id: Tidak ada kelompok ditemukan

en: Activity
id: Aktifitas

en: Map
id: Peta

en: People
id: Orang

en: Changed
id: Berubah

en: Assets
id: Aset

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Apply
id: Terapkan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Building
id: Bangunan

en: Offset
id: Letak

en: Family
id: Famili

en: @type %title has been deleted.
id: @type %title sudah dihapus.

en: Invoice number
id: Nomor Invoice

en: Identification
id: Identifikasi

en: Total price
id: Total harga

en: Secondary
id: Sekunder

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Installed %module module.
id: Modul %module sudah terinstal.

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Unit price
id: Harga satuan

en: Asc
id: Urutan turun

en: Access farm dashboard
id: Akses farm dashboard

en: Access the farm dashboard.
id: Mengakses  farm dashboard

en: Configure settings for your farm.
id: Mengkonfigurasi pengaturan untuk pertanian anda

en: Area type
id: Jenis area

en: What type of area is this? Area types will be color coded on maps. If left blank, the area will not appear on maps.
id: Apa jenis area ini? Jenis area akan berkode warna pada peta. Jika dibiarkan kosong, area tidak akan muncul pada peta.

en: Area Links
id: Link area

en: Links that are relevant to farm areas.
id: Link yang relevan dengan farm area

en: Area Details
id: Rincian Area

en: Details that are relevant to farm areas.
id: Rincian yang relevan dengan farm area

en: Farm management links
id: farm link manajemen

en: Farm management system.
id: Sistem Manajemen Pertanian

en: Farm access permissions were automatically assigned.
id: Izin akses pertanian yang secara otomatis ditetapkan

en: Provides mechanisms for managing farmOS user access permissions.
id: Menyediakan mekanisme untuk mengelola pengguna izin akses farmOS .
