farmOS (7.x-1.4) - en to tr translation catalogue (163 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Groups
tr: Gruplar

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Log
tr: Günlük kayıtları

en: more
tr: daha fazla

en: Enabled
tr: Etkin

en: Priority
tr: Öncelik

en: Quantity
tr: Miktar

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Logs
tr: Kayıtlar

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Types
tr: Tipler

en: Parent
tr: Üst öge

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Move
tr: Taşı

en: Archive
tr: Arşiv

en: Time
tr: Zaman

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Notes
tr: Notlar

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Assigned to
tr: Atandığı kişi

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Files
tr: Dosyalar

en: Options
tr: Seçenekler

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Done
tr: Tamam

en: Year
tr: Yıl

en: Area
tr: Bölge

en: General information
tr: Genel bilgi

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Roles
tr: Roller

en: Location
tr: Konum

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Last access
tr: Son erişim

en: Count
tr: Sayaç

en: Month
tr: Ay

en: Customer
tr: Müşteri

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Owner
tr: Sahibi

en: General
tr: Genel

en: Calendar
tr: Takvim

en: Week
tr: Hafta

en: Day
tr: Gün

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Other
tr: Diğer

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Pressure
tr: Basınç

en: Clone
tr: Kopya

en: Flag
tr: İşaretle

en: Property
tr: Özellik

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Google Maps API Key
tr: Google Haritalar (Google Maps) API anahtarı

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Condition
tr: Koşul

en: Male
tr: Erkek

en: Female
tr: Bayan

en: File attachments
tr: Dosya ekleri

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Request new password
tr: Yeni parola iste

en: Replace
tr: Değiştir

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Map
tr: Harita

en: Unit
tr: Birim

en: Log out
tr: Çıkış

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: Info
tr: Bilgi

en: Units
tr: Birimler

en: People
tr: Kişiler

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Orientation
tr: Yerleşim

en: Changed
tr: Değişti

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Apply
tr: Uygula

en: Assign
tr: Ata

en: log
tr: günlük

en: Rate
tr: Puan

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: My account
tr: Hesabım

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Data
tr: Veri

en: Reports
tr: Raporlar

en: @type %title has been deleted.
tr: @type %title silindi.

en: Seller
tr: Satıcı

en: Output
tr: Çıktı

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Broadcast
tr: Duyur

en: Generate
tr: Oluştur

en: Flags
tr: İşaretler (Flags)

en: Identification
tr: Kimlik

en: Primary
tr: Birincil

en: Dashboard
tr: Pano

en: Total price
tr: Toplam fiyat

en: Secondary
tr: İkincil

en: - Choose an operation -
tr: - Bir işlem seçiniz -

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Tag ID
tr: Etiket ID'si

en: Tag type
tr: Etiket türü

en: Installed %module module.
tr: %module eklentisi kuruldu.

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Archived
tr: Arşivlendi

en: Add
tr: Ekle

en: Date Range
tr: Tarih Aralığı

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Animal
tr: Hayvan

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: @count members
tr: @count üye

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor
