farmOS (7.x-1.5) - en to ja translation catalogue (175 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Content
ja: コンテンツ

en: Value
ja: 値

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Log
ja: ログ

en: more
ja: 続き

en: Enabled
ja: 有効

en: Priority
ja: 優先度

en: Quantity
ja: 数量

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Logs
ja: ログ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Types
ja: タイプ

en: Parent
ja: 親

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Import
ja: インポート

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Help
ja: ヘルプ

en: Default
ja: デフォルト

en: Move
ja: 移動

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Time
ja: 時間

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Notes
ja: ノート

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Files
ja: ファイル

en: Options
ja: オプション

en: Created
ja: 作成

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Done
ja: 完了

en: Year
ja: 年

en: Area
ja: エリア

en: General information
ja: 一般情報

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Footer
ja: フッター

en: Roles
ja: 役割

en: Location
ja: 場所

en: Term ID
ja: タームID

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Count
ja: カウント

en: Volume
ja: ボリューム

en: Month
ja: 月

en: Customer
ja: 顧客

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Manufacturer
ja: メーカー

en: General
ja: 全般

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Week
ja: 週

en: Day
ja: 日

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Other
ja: その他

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Log in
ja: ログイン

en: Clone
ja: 複製

en: Filters
ja: フィルター

en: Append
ja: 末尾に付加

en: Metrics
ja: メトリクス

en: Property
ja: プロパティー

en: Notifications
ja: 通知

en: Google Maps API Key
ja: GoogleマップAPIキー

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Condition
ja: コンディション

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Group members
ja: グループメンバー

en: File attachments
ja: ファイルの添付

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Probability
ja: 確率

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: Replace
ja: 置換

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Map
ja: 地図

en: Unit
ja: 単位

en: Log out
ja: ログアウト

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: Units
ja: 単位

en: People
ja: ユーザー

en: Results
ja: 結果

en: Scope
ja: スコープ

en: Changed
ja: 変更済

en: Completed
ja: 完了

en: Assets
ja: アセット

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Tabs
ja: タブ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Apply
ja: 適用

en: Assign
ja: 割り当て

en: log
ja: ログ

en: Rate
ja: 税率

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: My account
ja: アカウント情報

en: Building
ja: 構築

en: Offset
ja: オフセット

en: Data
ja: データ

en: Any
ja: いずれか

en: Reports
ja: レポート

en: Inventory
ja: インベントリ

en: Public key
ja: 公開鍵

en: Metric
ja: メートル法

en: @type %title has been deleted.
ja: @type %title が削除されました。

en: Output
ja: 出力

en: Rating
ja: レーティング

en: Broadcast
ja: 配信

en: Generate
ja: 生成する

en: Private key
ja: 秘密鍵

en: System of measurement
ja: 単位系

en: Maintenance
ja: メンテナンス

en: Identification
ja: 識別情報

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Total price
ja: 合計価格

en: - Choose an operation -
ja: - 操作を選択 -

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Tag ID
ja: タグID

en: Installed %module module.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Serial number
ja: シリアルナンバー

en: Archived
ja: アーカイブ

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Unit price
ja: 単価

en: Data export
ja: データエクスポート

en: Monitor
ja: モニター

en: Asc
ja: 昇順

en: Needs Review
ja: 要レビュー

en: Master
ja: マスター

en: Group membership
ja: グループ メンバーシップ

en: Authorize
ja: 承認

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示
