Features (7.x-1.1-alpha2) - en to id translation catalogue (49 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Content types
id: Jenis konten

en: Version
id: Versi

en: Edit
id: Sunting

en: Search
id: Pencarian

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: View
id: Lihat

en: Manage
id: Kelola

en: Refresh
id: Segarkan

en: Components
id: Komponen

en: Check
id: Periksa

en: Roles
id: Peran

en: Signature
id: Tanda tangan

en: Fields
id: Bidang isian

en: Overridden
id: Ditimpa

en: State
id: Status

en: Other
id: Lainnya

en: Select all
id: Pilih semua

en: Deselect all
id: Tidak dipilih semua

en: Filters
id: Filter

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Clear
id: Bersihkan

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Features
id: Fitur

en: Feature
id: Fitur

en: Missing
id: Hilang

en: Permissions
id: Izin

en: Conflict
id: Konflik

en: Menus
id: Menu

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Package
id: Paket

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
id: URL %url tidak benar. Mohon masukkan URL yang benar, contoh http://www.contoh.com/feed.xml.

en: Menu links
id: Tautan menu

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Enable and disable features.
id: Hidupkan dan matikan fitur.

en: Provides feature management for Drupal.
id: Menyediakan pengelolaan fitur pada Drupal.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
id: Nama sistem untuk jens konten hanya boleh berisi huruf kecil, angka dan garis bawah.

en: Create feature
id: Buat fitur

en: Create a new feature.
id: Buat sebuah fitur baru.

en: Manage features.
id: Kelola fitur-fitur.

en: Text formats
id: Format teks

en: Image styles
id: Gaya gambar

en: Create Feature
id: Buat fitur
