Features (7.x-2.15) - en to tr translation catalogue (55 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Status
tr: Durum

en: Actions
tr: Eylemler

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Version
tr: Sürüm

en: all
tr: hepsi

en: Search
tr: Ara

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Default
tr: Varsayılan

en: View
tr: Görüntüle

en: Manage
tr: Yönetim

en: Refresh
tr: Yenile

en: Components
tr: Bileşenler

en: Check
tr: Çek

en: Roles
tr: Roller

en: Signature
tr: İmza

en: Fields
tr: Alanlar

en: Overridden
tr: Değiştirilmiş

en: State
tr: Durum

en: Other
tr: Diğer

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Clear
tr: Temizle

en: Languages
tr: Diller

en: Features
tr: Özellikler

en: Missing
tr: Kayıp

en: Permissions
tr: İzinler

en: Manage features
tr: Özellikleri yönet

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Menus
tr: Menüler

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: Provided by
tr: Sağlayan

en: Package
tr: Paket

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
tr: %url bağlantısı geçersiz. Lütfen tam bir URL adresi girin. Örnek: http://www.ornek.com/besleme.xml.

en: Menu links
tr: Menü bağlantıları

en: Legend
tr: Gösterge (lejand)

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Enable and disable features.
tr: Özellikleri etkinleştir veya devredışı bırak.

en: Dependency
tr: Bağımlılık

en: Lock
tr: Kilitle

en: Structure
tr: Yapı

en: Create feature
tr: Özellik oluştur

en: Create a new feature.
tr: Yeni bir özellik oluştur.

en: Manage features.
tr: Özellikleri yönet.

en: Text formats
tr: Metin biçimleri

en: Image styles
tr: Resim stilleri

en: Administer features
tr: Özellikleri yönet
