Features (7.x-2.9) - en to hi translation catalogue (36 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Status
hi: अवस्था

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Version
hi: संस्करण

en: all
hi: सभी

en: Search
hi: खोज

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: View
hi: देखें

en: Manage
hi: प्रबंधित

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Components
hi: पुर्ज़े

en:  in
hi:  में

en: Roles
hi: भूमिका

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Normal
hi: सामान्य

en: Cleanup
hi: सफ़ाई

en: Other
hi: अन्य

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: Languages
hi: भाषायें

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Menus
hi: मेनू

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
hi: यू आर एल %url अमान्य है। कृपया एक पूरी तरह से परिमित यू आर एल, जैसे http://www.example.com/feed.xml दर्ज करें।

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Structure
hi: ढांचा
