Feedback (7.x-2.0-beta1) - en to id translation catalogue (39 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Development
id: Pengembangan

en: Author
id: Penulis

en: more
id: selengkapnya

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: Link
id: Tautan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Help
id: Bantuan

en: Update
id: Perbarui

en: View
id: Lihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Attachment
id: Lampiran

en: User
id: Pengguna

en: Page
id: Halaman

en: Location
id: Lokasi

en: Widget
id: Piranti

en: Process
id: Proses

en: Defaults
id: Bawaan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Apply
id: Terapkan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.

en: Asc
id: Urutan turun
