Feedback (7.x-2.0-beta1) - en to it translation catalogue (40 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Development
it: Sviluppo

en: Author
it: Autore

en: more
it: altro

en: view
it: mostra

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: Settings
it: Impostazioni

en: edit
it: modifica

en: Help
it: Aiuto

en: Update
it: Aggiorna

en: View
it: Visualizza

en: Teaser
it: Anteprima

en: Attachment
it: Allegato

en: User
it: Utente

en: Page
it: Pagina

en: Location
it: Posizione

en: Desc
it: Disc

en: Process
it: Esegui

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Sort by
it: Ordina per

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Date created
it: Data di creazione

en: Processed
it: Processato

en: Apply
it: Applica

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.
