Feeds (7.x-2.0-beta5) - en to ru translation catalogue (209 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: more
ru: ещё

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Comments
ru: Комментарии

en: Priority
ru: Приоритет

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Categories
ru: Категории

en: view
ru: представление

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Message
ru: Сообщение

en: Password
ru: Пароль

en: Weight
ru: Вес

en: none
ru: нет

en: Settings
ru: Настройки

en: Feed
ru: Поток данных

en: Name
ru: Название

en: Import
ru: Импортировать

en: Export
ru: Экспортировать

en: Node ID
ru: ID материала

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Update
ru: Обновить

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: Feed URL
ru: URL ленты

en: Rename
ru: Переименовать

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Create
ru: Создать

en: All
ru: Все

en: Active
ru: Активно

en: Page
ru: Страница

en: Off
ru: Выкл

en: Never
ru: Никогда

en: Your changes have been saved.
ru: Ваши изменения были сохранены.

en: Feed title
ru: Заголовок ленты

en: Role ID
ru: ID роли

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Log message
ru: Сообщение в системный журнал

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Term name
ru: Название термина

en: Role name
ru: Название роли

en: Severity
ru: Важность

en: Overridden
ru: Переопределён

en: Normal
ru: Нормальный

en: Nodes
ru: Материалы

en: Processor
ru: Процессор

en: State
ru: Состояние

en: Terms
ru: Термины

en: Desc
ru: По убыванию

en: Getting started
ru: Начало работы

en: Timezone handling
ru: Обработка часового пояса

en: Targets
ru: Цели

en: Users
ru: Пользователи

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Override
ru: Переопределить

en: Clone
ru: Клонировать

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Term description
ru: Описание термина

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Created date
ru: Дата создания

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: Change
ru: Изменить

en: Delimiter
ru: Разделитель

en: Feeds
ru: Потоки данных

en: Sources
ru: Источники

en: ‹ previous
ru: ‹ предыдущая

en: next ›
ru: следующая ›

en: Source
ru: Источник

en: Replace
ru: Заменить

en: Site default
ru: По умолчанию для сайта

en: Revert
ru: Вернуть

en: Path alias
ru: Синоним пути

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Deleting
ru: Удаление

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Installed
ru: Установлено

en: User name
ru: Имя пользователя

en: Allowed file extensions
ru: Допустимые расширения файлов

en: Sticky
ru: Прикреплено

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: Please upload a file.
ru: Пожалуйста, загрузите файл.

en: Mapping
ru: Соответствия

en: Language neutral
ru: Нейтральный по отношению к языку

en: « first
ru: « первая

en: last »
ru: последняя »

en: Parser
ru: Обработчик

en: Title of the feed item.
ru: Заголовок элемента RSS-ленты.

en: Offset
ru: Пропустить

en: Target
ru: Цель

en: Do you really want to continue?
ru: Вы действительно хотите продолжить?

en: User roles
ru: Роли пользователя

en: Importing
ru: Импортирование

en: off
ru: выкл

en: Importer
ru: Импортер

en: User email
ru: Email пользователя

en: Queue
ru: Очередь

en: Bundle
ru: Набор

en: Attached to
ru: Прикрепить

en: Feed item
ru: Элемент ленты

en: Legend
ru: Легенда

en: The title of the node.
ru: Заголовок материала.

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: As often as possible
ru: Так часто насколько возможно

en: Last modification date
ru: Дата последнего изменения

en: Text format
ru: Текстовый формат

en: Author name
ru: Имя автора

en: Published date
ru: Дата публикации

en: Change frequency
ru: Изменить частоту обновления

en: Last imported
ru: Последний импорт

en: Unique
ru: Уникальный

en: Delete items
ru: Удалить элементы

en: Aggregates RSS/Atom/RDF feeds, imports CSV files and more.
ru: Импортирует RSS/Atom/RDF ленты, CSV файлы и другие типы данных.

en: A natural name for this configuration. Example: RSS Feed. You can always change this name later.
ru: Читаемое название для данной конфигурации. Например: RSS-лента. Вы всегда сможете изменить это название позже.

en: A description of this configuration.
ru: Описание данной конфигурации.

en: Select a !plugin_type
ru: Выберите !plugin_type

en: Settings for !plugin
ru: Настройки для !plugin

en: [none]
ru: [нет]

en: as often as possible
ru: как можно чаще

en: every !interval
ru: каждые !interval

en: Fetcher
ru: Сборщик

en: Mapping has been added.
ru: Соответствие было добавлено.

en: No mappings defined.
ru: Соответствия не установлены.

en: Attach to content type
ru: Связать с типом материала

en: CSV files
ru: файлы CSV

en: The character that delimits fields in the CSV file.
ru: Символ, разделяющий поля в CSV-файле.

en: Default delimiter
ru: Разделитель по умолчанию

en: Default field delimiter.
ru: Разделитель полей по умолчанию.

en: Published status
ru: Статус публикации

en: Feed source
ru: Источник ленты RSS

en: Enter a feed URL.
ru: Введите URL новостной ленты.

en: Expire nodes
ru: Устаревание материалов

en: Select after how much time nodes should be deleted. The node's published date will be used for determining the node's age, see Mapping settings.
ru: Выберите, через какое время материалы должны быть автоматически удалены. Отсчёт времени будет вестись от даты и времени публикации материала (поле Published date в соответствиях).

en: Use standalone form
ru: Использовать самостоятельную форму

en: Title of the feed.
ru: Заголовок RSS-ленты.

en: User language
ru: Язык пользователя

en: Allowed roles
ru: Разрешённые роли

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Item URL
ru: URL Записи

en: Import on submission
ru: Выполнять по нажатию кнопки

en: Administer Feeds
ru: Управление Потоками данных

en: Attached to: @type
ru: Связано с: @type

en: Allowed file extensions for upload.
ru: Допустимые расширения файлов для загрузки на сервер.

en: No Headers
ru: Без заголовков

en: Check if the imported CSV file does not start with a header row. If checked, mapping sources must be named '0', '1', '2' etc.
ru: Включите, если импортируемый CSV файл не содержит строку с заголовками столбцов. Если включено, источники в соответствиях должны быть названы '0', '1', '2' и т.д.

en: No headers
ru: Без заголовков полей

en: Importing (@progress %)
ru: Импортирование (@progress %)

en: Import all content from source?
ru: Импортировать все исходные данные?

en: Delete all items from source?
ru: Удалить все исходные данные?

en: Deleting (@progress %)
ru: Удаление (@progress %)

en: Importing - @progress % complete.
ru: Импортирование - @progress % завершено.

en: Deleting items - @progress % complete.
ru: Удаление - @progress % завершено.

en: Last import: @ago ago.
ru: Время последнего импорта: @ago назад.

en: @count imported items total.
ru: Всего импортировано записей: @count.

en: No imported items.
ru: Нет импортированных записей.

en: Periodic import: !import_period
ru: Повторяющийся импорт: !import_period

en: A human readable name of this importer.
ru: Человекочитаемое название этого импортера.

en: A description of this importer.
ru: Описание этого импортера.

en: Requires cron to be configured.
ru: Требуется настройка cron.

en: Every !p
ru: Каждые !p

en: Periodic import
ru: Периодический импорт

en: Choose how often a source should be imported periodically.
ru: Укажите, с какой периодичностью должен импортироваться источник данных.

en: Process in background
ru: Выполнять в фоне

en: For very large imports. If checked, import and delete tasks started from the web UI will be handled by a cron task in the background rather than by the browser. This does not affect periodic imports, they are handled by a cron task in any case.
ru: Для очень больших объемов данных. Если включено, задачи импорта и удаления, запущенные из веб-интерфейса, будут обрабатываться при старте cron в фоновом режиме независимо от браузера. Это не повлияет на задачи периодического импорта, которые будут обрабатываться с помощью cron в любом случае.

en: Download a template
ru: Загрузить шаблон

en: Select a file from your local system.
ru: Выберите файл на своей локальной системе.

en: Update existing @entities
ru: Обновлять существующие @entities

en: Existing @entities will be determined using mappings that are a "unique target".
ru: Существующие @entities будут определяться с помощью сопоставлений, которые являются «уникальными».

en: Do not update existing @entities
ru: Не обновлять существующие @entities

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Create one or more Feed importers for pulling content into Drupal. You can use these importers from the <a href="@import">Import</a> page or - if you attach them to a content type - simply by creating a node from that content type.
ru: Создайте один или более Feed-импортеров для размещения содержимого в Drupal. Вы можете использовать эти импортеры со <a href="@import">страницы импорта</a> или, если вы прикрепите их к типу материала, просто создавая его.

en: Upload directory
ru: Каталог загрузки

en: Imported @label
ru: Импортировано @label

en: Skip import of feeds item
ru: Пропустить импорт элемента данных

en: Add importer
ru: Добавить импортер

en: Unlock this importer?
ru: Разблокировать этот импортер?

en: Not Locked
ru: Не блокировано

en: This importer is not locked, therefore it cannot be unlocked.
ru: Импортер не был блокирован. Разблокировка невозможна.

en: Unlock (disabled)
ru: Разблокировать (недоступно)

en: Skip hash check
ru: Пропускать проверку хеша

en: Force update of items even if item source data did not change.
ru: Принудительное обновление элементов, даже если исходные данные элементов не изменялись.

en: Replace existing @entities
ru: Заменять существующие @entities

en: After importing feed
ru: После импорта данных

en: Feeds source
ru: Источник данных

en: The machine readable name of the source importer.
ru: Машиночитаемое имя источника для импортёра.

en: The date the source was last imported.
ru: Дата последнего импорта данных из источника.

en: Import importer
ru: Импортировать импортер

en: Insert new @entities
ru: Добавлять новые @entities

en: Do not insert new @entities
ru: Не добавлять новые @entities
