Field collection (7.x-1.0-beta12) - en to pt translation catalogue (39 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Edit
pt: Editar

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser desfeita.

en: Save
pt: Guardar

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: All
pt: Todos

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Hidden
pt: Oculto

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram guardadas.

en: Are you sure you want to delete %label?
pt: Tem certeza de que deseja eliminar %label?

en: %label has been deleted.
pt: %label foi eliminada.

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Used in
pt: Utilizado em

en: About
pt: Sobre

en: Translate
pt: Traduzir

en: manage fields
pt: gerir campos

en: @field_name (Locked)
pt: @field_name (Trancado)

en: manage display
pt: gerir exibição

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Host entity
pt: Entidade anfitriã

en: Too many items.
pt: Muitos itens.

en: Add new !instance_label
pt: Adicionar novo !instance_label

en: New !instance_label
pt: Novo !instance_label

en: Field collection @field_name
pt: Campo de coleção @field_name

en: This field stores references to embedded entities, which itself may contain any number of fields.
pt: Este campo armazena as referências e entidades incorporadas, o que em si pode conter qualquer número de campos.

en: Edit link title
pt: Editar título da ligação

en: Leave the title empty, to hide the link.
pt: Deixe o título vazio para esconder a ligação.

en: Delete link title
pt: Eliminar título da ligação

en: Add link title
pt: Adicionar título da ligação

en: Show the field description beside the add link.
pt: Mostrar a descrição do campo ao lado da ligação adicionar.

en: Field collection
pt: Campo de coleção
