Field Hidden (7.x-1.7) - en to id translation catalogue (35 entries)

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: <none>
id: <nihil>

en: Fields
id: Bidang isian

en: Maximum
id: Maksimum

en: Scale
id: Skala

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
id: Jumlah total digit yang disimpan di database, termasuk nilai disebelah kanan desimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
id: Angka digit disebelah kanan desimal.

en: Decimal marker
id: Tanda desimal

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
id: Karakter pengguna akan dimasukan untuk menandai poin desimal di form.

en: Space
id: Ruang kapasitas

en: About
id: Tentang

en: Decimal point
id: Poin desimal

en: Comma
id: Koma

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: %name must be a positive integer.
id: %name harus bilangan bulat positif.

en: %name must be a number.
id: %name harus bernilai angka.

en: This field stores a number in the database as an integer.
id: Isian ini menyimpan nomor dalam database sebagai bilangan bulat.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
id: Isian ini menyimpan nomor dalam database dalam format desimal tetap.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
id: Nilai minimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong untuk tak ada minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
id: Nilai maksimum yang diizinkan pada bidang ini. Biarkan kosong tanpa batas maksimal.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
id: Tentukan string yang seharusnya diawali dengan nilai, seperti '$' atau '&euro; '. Biarkan kosong untuk tidak ada. Pisahkan nilai tunggal dan jamak dengan pipa ('pound|pounds').

en: This field stores varchar text in the database.
id: Isian ini menyimpan teks varchar di dalam database.

en: %name: the value may be no less than %min.
id: %name: nilanya mungkin tidak kurang dari %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
id: %name: nilanya mungkin tidak lebih dari %max.

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
id: Tentukan sebuah string yang seharusnya diberi nilai akhir, seperti 'm', 'kb/s'. Biarkan kosong untuk tidak ada. Pisahkan nilai tunggal dan jamak dengan pipa ('pound|pounds').

en: Thousand marker
id: Pemisah Ribuan

en: Display prefix and suffix.
id: Tampilkan awalan dan akhiran.

en: Display with prefix and suffix.
id: Tampilkan dengan awalan dan akhiran.

en: Number (decimal)
id: Nomor (desimal)

en: Number (float)
id: Angka (float)

en: Number (integer)
id: Angka (bilangan bulat)

en: Text (plain)
id: Teks (sederhana)

en: Text (plain, long)
id: Teks (polos, panjang)
