Field Hidden (7.x-1.8) - en to fa translation catalogue (32 entries)

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: <none>
fa: <هیچ>

en: Fields
fa: فیلدها

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Scale
fa: مقیاس

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: Minimum
fa: حداقل

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fa: مجموع تعداد ارقامی که در پایگاه داده ذخیره شود، شامل ارقامی که در سمت راست اعشار قرار می‌گیرد.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fa: تعداد ارقام سمت راست اعشار.

en: Decimal marker
fa: علامت اعشار

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fa: حرفی که  کاربران برای نشان دادن و وارد نمودن اعشار در فرم‌ها استفاده خواهند نمود.

en: Space
fa: فاصله

en: About
fa: درباره

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Comma
fa: کاما

en: The maximum length of the field in characters.
fa: حداکثر طول فیلد به کاراکتر.

en: %name must be a positive integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح مثبت باشد.

en: %name must be a number.
fa: %name باید یک عدد باشد.

en: This field stores a number in the database as an integer.
fa: این فیلد اعداد را در پایگاه داده به قالب اعداد صحیح ذخیره می‌کند.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fa: این فیلد اعداد را در پایگاه داده به قالب اعداد اعشاری ذخیره می‌کند.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fa: حداقل مقداری که در این فیلد مجاز خواهد بود. برای نداشتن حداقل خالی بگذارید.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fa: حداکثر مقداری که در این فیلد مجاز خواهد بود. برای نداشتن حداکثر خالی بگذارید.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fa: یک رشته مانند '$ ' or '&euro; ' که پسوند متن مورد نظر خواهد شد وارد نمایید. برای هیچ خالی بگذارید. مقادیر مفرد و جمع را با | از هم جدا کنید ('pound|pounds').

en: This field stores varchar text in the database.
fa: این فیلد متن varchar را در پایگاه‌داده ذخیره می‌کند.

en: %name: the value may be no less than %min.
fa: %name: مقدار نمی‌تواند کمتر از %min باشد.

en: %name: the value may be no greater than %max.
fa: %name: مقدار نمی‌تواند بیشتر از %max باشد.

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fa: یک رشته مانند ' m', ' kb/s'  که پیشوند متن مورد نظر خواهد شد وارد نمایید. برای هیچ خالی بگذارید. مقادیر مفرد و جمع را با | از هم جدا کنید ('pound|pounds').

en: Thousand marker
fa: علامت هزارگان

en: Display prefix and suffix.
fa: نمایش پیشوند و پسوند.

en: Display with prefix and suffix.
fa: نمایش با پیشوند و پسوند.
