Fieldable Panels Panes (FPP) (7.x-1.11) - en to nl translation catalogue (183 entries)

en: list
nl: lijst

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Language
nl: Taal

en: more
nl: meer

en: Access control
nl: Toegangscontrole

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Admin title
nl: Beheertitel

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Export
nl: Exporteren

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Path
nl: Pad

en: add
nl: toevoegen

en: Are you sure you want to delete %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt verwijderen?

en: All
nl: Alle

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Revisions
nl: Revisies

en: Log message
nl: Logbericht

en: Load
nl: Laden

en: Desc
nl: Aflopend

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Full
nl: Volledig

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: author
nl: auteur

en: Revision
nl: Revisie

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: Apply
nl: Toepassen

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: Language neutral
nl: Taalonafhankelijk

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: No title
nl: Geen titel

en: revision
nl: revisie

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: @type %title has been deleted.
nl: @type %title is verwijderd.

en: export
nl: exporteer

en: Bundles
nl: Bundels

en: Bundle
nl: Bundel

en: Author UID
nl: Auteur UID

en: New revision
nl: Nieuwe revisie

en: Current user's language
nl: Taal van huidige gebruiker

en: Default site language
nl: Standaardtaal van de website

en: No language
nl: Geen taal

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Administrative title
nl: Beheertitel

en: Administrative description
nl: Beheer-omschrijving

en: Go to list
nl: Ga naar lijst

en: Edit access
nl: Toegang tot bewerken

en: manage fields
nl: velden beheren

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Render
nl: Weergeven

en: No revision
nl: Geen revisie

en: Date changed
nl: Wijzigingsdatum

en: Is new
nl: Is nieuw

en: Save and add fields
nl: Opslaan en velden toevoegen

en: manage display
nl: weergave beheren

en: Revision log message
nl: Logbericht van revisie

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
nl: Geef uitleg bij de wijzigingen die u maakt. Dit helpt andere auteurs uw beweegredenen te begrijpen.

en: Output machine name
nl: Systeemnaam weergeven

en: Reusable
nl: Herbruikbaar

en: %title has been created.
nl: %title is aangemaakt.

en: %title could not be created.
nl: %title kon niet aangemaakt worden.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
nl: Een logboekbericht dat de verandering in deze versie verklaart. Te gebruiken wanneer een nieuwe versie wordt opgeslagen.

en: Creates revision
nl: Revisie aanmaken

en: Unknown content type
nl: Onbekend inhoudstype

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Asc
nl: Oplopend

en: Native language
nl: Moedertaal

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
nl: Wanneer aangevinkt zal de oorspronkelijke naam van de taal worden weergegeven

en: (Machine name: @type)
nl: (Systeemnaam: @type)

en: Revision UUID
nl: Revisie-UUID

en: Add Entity
nl: Entiteit toevoegen

en: Administer fieldable panels panes
nl: Fieldable Panels Panes beheren

en: Make this entity reusable
nl: Maak deze entiteit herbruikbaar

en: The entity has been saved.
nl: De entiteit is opgeslagen.

en: Deleted/removed entity pane
nl: Verwijderd entiteits-pane

en: Fieldable pane entity
nl: Fieldable pane entiteit

en: A fieldable panel pane entity.
nl: Een fieldable panel pane-entiteit.

en: The internal ID of the pane.
nl: Het interne ID van de pane.

en: The bundle (type) of the entity.
nl: De bundel (type) van de entiteit.

en: The content title of the entity.
nl: De inhoudstitel van de entiteit.

en: The administrative title of the entity.
nl: De beheertitel van de entiteit.

en: The administrative description of the entity.
nl: De beheeromschrijving van de entiteit.

en: Administrative category
nl: Beheercategorie

en: The administrative category of the entity.
nl: De beheercategorie van deze entiteit.

en: Is this entity reusable and available to add to panels via the Add Content pane.
nl: Geeft aan of deze entiteit herbruikbaar en beschikbaar is om toe te voegen aan panelen via het 'Inhoud toevoegen' scherm.

en: Administrative link
nl: Beheerlink

en: Provide a simple link for administrators to view the content.
nl: Biedt een eenvoudige link voor beheerders om de inhoud te bekijken.

en: Administrative edit link
nl: Beheerlink voor wijzigen

en: Provide a simple link for administrators to edit the content.
nl: Biedt een eenvoudige link voor beheerders om de inhoud te bewerken.

en: Administrative delete link
nl: Beheerlink voor verwijderen

en: Provide a simple link for administrators to delete the content.
nl: Biedt een eenvoudige link voor beheerders om de inhoud te verwijderen.

en: Display field as the bundle machine name.
nl: Geef het veld weer als de machinenaam voor de bundel.

en: The displayed title of the entity.
nl: De weergegeven titel van de entiteit.

en: Create new %type
nl: Nieuw %type aanmaken

en: Edit %type
nl: %type bewerken

en: Delete %type
nl: %type verwijderen

en: This entity
nl: Deze entiteit

en: View access
nl: Toegang tot weergave

en: Fieldable pane entities
nl: Fieldable pane entiteiten

en: All revisions
nl: Alle revisies

en: Current revision ID
nl: Huidige revisie-ID

en: The date the entity was created.
nl: De datum waarop de entiteit is aangemaakt.

en: changed date
nl: aangepaste datum

en: The date the entity was changed.
nl: De datum waarop de entiteit is aangepast.

en: Fieldable pane entity revisions
nl: Fieldable pane entity revisies

en: Revisions for fieldable panel pane entities.
nl: Revisies voor fieldable panel pane entiteiten.

en: Fieldable pane (historical data)
nl: Fieldable pane (historische data)

en: The pane entity this is a revision for.
nl: De pane-entiteit waar deze revisie voor is.

en: The internal ID of the revision.
nl: De interne ID van deze revisie.

en: The content title of the this revision of the entity.
nl: De inhoudstitel van deze revisie van de entiteit.

en: The message provided for the revision.
nl: Het bericht voor deze revisie.

en: Is current
nl: Is huidig

en: Determine if this is the current revision for the entity.
nl: Bepaalt of dit de huidige revisie van de entiteit is.

en: Text to display if current
nl: Tekst die weergegeven moet worden als het de huidige revisie is

en: Text to display if not current
nl: Tekst die weergegeven moet worden als het niet de huidige revisie is

en: make current
nl: zet als huidig

en: Manage Fields
nl: Velden beheren

en: Make current
nl: Zet als huidig

en: The revision from %date has been deleted.
nl: De revisie van %date is verwijderd.

en: Manage Display
nl: Weergave beheren

en: This pane
nl: Deze pane

en: Pane bundle
nl: Pane bundel

en: Manage fieldable panels panes
nl: Fieldable Panels Panes beheren

en: Menu cache has been flushed.
nl: Menu-cache is geleegd.

en: Select a view mode for this pane.
nl: Selecteer een weergavemodus voor deze pane.

en: There are currently no entities of this type.
nl: Er zijn nog geen entiteiten van dit type.

en: No log message.
nl: Geen logbericht.

en:  <em>(is current)</em>
nl:  <em>(is huidig)</em>

en: The bundle of the entity.
nl: De bundel van de entiteit.

en: The title of the entity.
nl: De titel van de entiteit.

en: The unique ID of the entity.
nl: De unieke ID van de entiteit.

en: The unique ID of the entity's revision.
nl: De unieke ID van de revisie van de entiteit.

en: Whether the FPP is new and not saved to the database yet.
nl: Geeft aan of de FPP nieuw is en nog niet in de database is opgeslagen.

en: The type of the Fieldable Panels Pane.
nl: Het Fieldable Panels Pane-type.

en: The title as it will appear in the Add Content dialog.
nl: De titel zoals deze getoond wordt op de 'Inhoud toevoegen' pagina.

en: Admin description
nl: Omschrijving voor beheer

en: The description as it will appear in the Add Content dialog.
nl: De omschrijving zoals deze getoond wordt op de 'Inhoud toevoegen' pagina.

en: The category under which it will appear in the Add Content dialog.
nl: De categorie waaronder deze getoond wordt op de 'Inhoud toevoegen' pagina.

en: The language the entity is written in.
nl: De taal waarin de entiteit geschreven is.

en: Whether or not this entity title will link to another page.
nl: Geeft aan of de titel van de entiteit moet linken naar een andere pagina.

en: The path the title should link to, uses alias if one available.
nl: Het pad waarnaar de titel moet linken (maakt gebruik van een alias indien deze beschikbaar is).

en: Path raw
nl: Ruwe pad

en: The path the title should link to, excluding the alias.
nl: Het pad waarnaar de titel moet linken (zonder alias).

en: Reusable?
nl: Herbruikbaar?

en: Whether or not this entity will appear in the Add Content dialog.
nl: Geeft aan of deze entiteit getoond wordt op de 'Inhoud toevoegen' pagina.

en: The universally uniquely identification string.
nl: De universeel unieke identificatie-string.

en: The date the FPP was posted.
nl: De datum waarop de FPP is aangemaakt.

en: The date the FPP was most recently updated.
nl: De datum waarop de FPP het laatst is bijgewerkt.

en: Whether saving this FPP creates a new revision.
nl: Geeft aan of bij het opslaan van deze FPP een nieuwe revisie aangemaakt moet worden.

en: Reusability
nl: Herbruikbaarheid

en: Reusable: Yes
nl: Herbruikbaar: Ja

en: Category: @value
nl: Categorie: @value

en: Admin title: @value
nl: Beheertitel: @value

en: Reusable: No
nl: Herbruikbaar: Nee

en: The languages.language of this entity.
nl: De languages.language van deze entiteit.

en: Add fieldable panels pane of type %title
nl: Fieldable panels pane van type %title toevoegen

en: List %title entities
nl: %title entiteiten weergeven

en: Custom access plugin
nl: Aangepaste toegangs-plugin

en: No panels needed to be updated.
nl: Er zijn geen panelen die bijgewerkt hoeven te worden.

en: reusable
nl: herbruikbaar

en: The language of the entity.
nl: De taal van de entiteit.

en: Add fieldable panels pane
nl: Fieldable panels pane toevoegen
