Fieldable Panels Panes (FPP) (7.x-1.13) - en to hu translation catalogue (102 entries)

en: list
hu: lista

en: Title
hu: Cím

en: delete
hu: törlés

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Author
hu: Szerző

en: List
hu: Lista

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Language
hu: Nyelv

en: more
hu: tovább

en: Access control
hu: Hozzáférés szabályozás

en: view
hu: megtekintés

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: Admin title
hu: Adminisztratív cím

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: edit
hu: szerkesztés

en: Export
hu: Exportálás

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: Path
hu: Útvonal

en: add
hu: hozzáadás

en: ID
hu: Azonosító

en: Are you sure you want to delete %title?
hu: „%title” biztosan törölhető?

en: All
hu: Mind

en: Revision ID
hu: Változatazonosító

en: Revisions
hu: Változatok

en: Log message
hu: Üzenet

en: Load
hu: Betöltés

en: Desc
hu: Csökk

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Created date
hu: Létrehozás dátuma

en: Full
hu: Teljes

en: ‹ previous
hu: ‹ előző

en: next ›
hu: következő ›

en: Create new revision
hu: Új változat készítése

en: author
hu: szerző

en: Revision
hu: Változat

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: @type: deleted %title.
hu: @type: %title törölve lett.

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
hu: „%revision-date” változat biztosan törölhető?

en: Language neutral
hu: Nyelvfüggetlen

en: « first
hu: « első

en: last »
hu: utolsó »

en: Devel
hu: Fejleszt

en: Miscellaneous
hu: Egyéb

en: No title
hu: Nincs cím

en: Offset
hu: Eltolás

en: Text to display
hu: Megjelenítendő szöveg

en: @type %title has been deleted.
hu: %title @type törlése megtörtént.

en: export
hu: exportálás

en: Bundles
hu: Mezőkötegek

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Author UID
hu: Szerző felhasználói azonosítója

en: New revision
hu: Új változat

en: Current user's language
hu: Aktuális felhasználó nyelve

en: Default site language
hu: A webhely alapértelmezés szerinti nyelve

en: No language
hu: Nincs nyelv

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Administrative title
hu: Adminisztratív cím

en: Administrative description
hu: Adminisztratív leírás

en: Go to list
hu: Ugrás a listára

en: Edit access
hu: Jog szerkesztése

en: manage fields
hu: mezők kezelése

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Render
hu: Formázás

en: No revision
hu: Nincs változat

en: Date changed
hu: Módosítás dátuma

en: Is new
hu: Új

en: Save and add fields
hu: Mentés és mezők hozzáadása

en: manage display
hu: megjelenés beállítása

en: Revision log message
hu: Változatnapló-üzenet

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
hu: Egy magyarázatot biztosít az elvégzett módosításokhoz. A többi szerzőt segítheti az okok megértésében.

en: Output machine name
hu: Kimeneti, programok által használt név

en: Reusable
hu: Újrafelhasználható

en: %title has been created.
hu: %title létrejött.

en: %title could not be created.
hu: %title nem hozható létre.

en: In case a new revision is to be saved, the log entry explaining the changes for this version.
hu: Ha új változat jön létre, egy naplóbejegyzés fogja jelezni a változtatásokat.

en: Creates revision
hu: Új változat jöjjön létre

en: Unknown content type
hu: Ismeretlen tartalomtípus

en: View mode
hu: Nézetmód

en: Asc
hu: Növ

en: Master
hu: Mester

en: Native language
hu: Anyanyelv

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
hu: Ha ez engedélyezett, akkor a nyelv natív neve lesz megjelenítve

en: (Machine name: @type)
hu: (Programok által olvasható név: @type)

en: Revision UUID
hu: Változat UUID

en: The entity has been saved.
hu: Az entitás mentése megtörtént.

en: Delete %type
hu: %type törlése

en: changed date
hu: Módosítás dátuma

en: pane
hu: tábla

en: Manage Fields
hu: Mezők kezelése

en: The bundle of the entity.
hu: Az entitás mezőkötege.

en: The Universally Unique Identifier.
hu: Általánosan egyedi azonosító
