File Entity (fieldable files) (7.x-2.0-alpha3) - en to nl translation catalogue (180 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: user
nl: gebruiker

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: enable
nl: inschakelen

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Author
nl: Auteur

en: yes
nl: ja

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: more
nl: meer

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Download
nl: Downloaden

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: None
nl: Geen

en: Use count
nl: Gebruiksfrequentie

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Name
nl: Naam

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: View
nl: Weergeven

en: The username %name does not exist.
nl: De gebruikersnaam %name bestaat niet.

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Advanced search
nl: Uitgebreid zoeken

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Upload
nl: Uploaden

en: User
nl: Gebruiker

en: Files
nl: Bestanden

en: file
nl: bestand

en: no
nl: nee

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: Display links
nl: Links tonen

en: URL alias
nl: URL-alias

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Load
nl: Laden

en: System
nl: Systeem

en: Desc
nl: Aflopend

en: security
nl: veiligheid

en: Loop
nl: Lus

en: File type
nl: Bestandstype

en: Link text
nl: Linktekst

en: Destination
nl: Bestemming

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Operation
nl: Bewerking

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Leave blank for %anonymous.
nl: Leeglaten voor %anonymous.

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: No items selected.
nl: Geen items geselecteerd.

en: The update has been performed.
nl: De update is uitgevoerd.

en: Refine
nl: Verfijnen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Add file
nl: Bestand toevoegen

en: Entity
nl: Entiteit

en: Revert
nl: Terugzetten

en: any
nl: elke

en: revert
nl: terugzetten

en: Your settings have been saved.
nl: Uw instellingen zijn opgeslagen.

en: File settings
nl: Bestandsinstellingen

en: Download link
nl: Downloadlink

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: Processing
nl: Verwerken

en: disable
nl: uitschakelen

en: File types
nl: Bestandstypen

en: Apply
nl: Toepassen

en: Used in
nl: Gebruikt in

en: The update has encountered an error.
nl: De update heeft een fout ontdekt.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
nl[0]: 1 item succesvol verwerkt:
nl[1]: @count items succesvol verwerkt:

en: Autoplay
nl: Automatisch afspelen

en: URL path settings
nl: URL-pad-instellingen

en: Maximum upload size
nl: Maximumgrootte per upload

en: Usage
nl: Gebruik

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: File display
nl: Bestandsweergave

en: Show only items where
nl: Laat alleen de items zien waarbij

en: @type: updated %title.
nl: @type: %title bijgewerkt.

en: Containing any of the words
nl: Bevat een van de woorden

en: Containing the phrase
nl: Bevat de woordcombinatie

en: Containing none of the words
nl: Bevat geen van de woorden

en: Only of the type(s)
nl: Alleen van type(s)

en: Keyword relevance
nl: Relevantie trefwoord

en: Recently posted
nl: Recentelijk ingezonden

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: @type %title has been deleted.
nl: @type %title is verwijderd.

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Title only
nl: Alleen de titel

en: Uploaded
nl: Geüpload

en: Display type
nl: Weergavetype

en: The specified file %name could not be uploaded.
nl: Het bestand %name kon niet worden geüpload.

en: Delete selected files
nl: Verwijder de geselecteerde bestanden

en: No files available.
nl: Geen bestanden beschikbaar.

en: Search index
nl: Zoekindex

en: File preview
nl: Voorbeeldweergave van bestand

en: @type %title has been updated.
nl: @type %title is bijgewerkt.

en: Delete link
nl: Verwijderlink

en: Download URL
nl: Download-URL

en: Edit link
nl: Bewerkingslink

en: The name of the file.
nl: De naam van het bestand.

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Machine-readable name
nl: Systeemnaam

en: An error occurred and processing did not complete.
nl: Er is een fout opgetreden en de bewerking is niet voltooid.

en: manage fields
nl: velden beheren

en: User information
nl: Gebruikersinformatie

en: Render
nl: Weergeven

en: Edit URL
nl: URL bewerken

en: manage display
nl: weergave beheren

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze bestanden wilt verwijderen?

en: <em>Edit @type</em> @title
nl: <em>@type</em> @title <em>bewerken</em>

en: Full content
nl: Volledige inhoud

en: Search result
nl: Zoekresultaat

en: Image style
nl: Afbeeldingsstijl

en: The file does not exist.
nl: Dit bestand bestaat niet.

en: Upload a new file
nl: Upload een nieuw bestand

en: An error occurred and no file was uploaded.
nl: Er is een fout opgetreden. Er is geen bestand geüpload.

en: Manage files used on your site.
nl: Beheer de bestanden die gebruikt worden op de website.

en: Output machine name
nl: Systeemnaam weergeven

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
nl: Scheid de extensies met een spatie of komma en plaats er geen punt voor.

en: None (original image)
nl: Geen (originele afbeelding)

en: Update URL alias
nl: URL-alias bijwerken

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: and where %property is %value
nl: en waarbij %property gelijk is aan %value

en: where %property is %value
nl: waarbij %property gelijk is aan %value

en: and where
nl: en waarbij

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Start upload
nl: Upload starten

en: Asc
nl: Oplopend

en: File count
nl: Aantal bestanden

en: View mode: %mode
nl: Weergavemodus: %mode

en: Associated with
nl: Geassociëerd met

en: manage file display
nl: bestandsweergave beheren

en: No file types available.
nl: Geen bestandstypes beschikbaar

en: Enabled displays
nl: Ingeschakelde weergaven

en: Display precedence order
nl: Voorrangsvolgorde weergeven

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
nl: Wanneer een bestand is geüpload naar deze website, word deze toegewezen aan een van deze types, gebaseerd op het soort bestand.

en: Manage file types
nl: Bestandstypen beheren

en: Manage file display
nl: Bestandsweergave beheren

en: File view mode
nl: Bestandsweergavemodus

en: Display the file in a specific view mode
nl: Toon het bestand in een specifieke weergavemodus

en: The name of the file type.
nl: De naam van het bestandstype.

en: The unique machine-readable name of the file type.
nl: De unieke systeemnaam van het bestandstype.

en: Display the file with standard file view.
nl: Het bestand volgens de standaardbestandsweergave tonen.

en: Use site default RSS settings
nl: Gebruik de standaard RSS-instellingen van de website.

en: This field supports tokens.
nl: Dit veld ondersteunt tokens.

en: Replace file
nl: Bestand vervangen

en: Alt attribute
nl: Alt-attribuut

en: Title attribute
nl: Titel-attribuut

en: edit file type
nl: bestandstype bewerken

en: This is the description of the file type.
nl: Dit is de omschrijving van het bestandstype.

en: Mimetypes
nl: Mime-types

en: Enter one mimetype per line.
nl: Eén mime-type per regel invoeren.

en: Mimetype List
nl: Lijst van mime-types

en: A unique machine-readable name for this file type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke systeemnaam voor dit bestandstype. Alleen kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens zijn toegestaan.

en: Add file type
nl: Bestandstype toevoegen

en: Associated with @name
nl: Geassociëerd met @name

en: %type_name: Delete any files
nl: %type_name: Alle bestanden verwijderen

en: Autoplay: %autoplay
nl: Automatisch afspelen: %autoplay

en: Muted: %muted
nl: Gedempt: %muted

en: Display of multiple files
nl: Weergave van meerdere bestanden

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
nl: De 'title'-tekst wordt gebruikt als pop-up-beschrijving naast de muisaanwijzer, wanneer een gebruiker daarmee over een afbeelding beweegt. Door de 'title'-tekst wordt de afbeeldingscontext beter begrepen en het verhoogt de gebruiksvriendelijkheid.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
nl: Alternatieve tekst wordt gebruikt door schermlezers, zoekmachines en wanneer de afbeelding niet weergegeven kan worden. Door het toevoegen van een 'alt'-tekst wordt de toegankelijkheid en vindbaarheid verhoogd.

en: 1 place | @count places
nl[0]: 1 plaats
nl[1]: @count plaatsen

en: Registering module
nl: Module registreren
