File Entity (fieldable files) (7.x-2.2) - en to id translation catalogue (153 entries)

en: Title
id: Judul

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: user
id: anggota

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: enable
id: hidupkan

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: yes
id: ya

en: List
id: Daftar

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Download
id: Unduh

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: None
id: Tiada

en: Use count
id: Jumlah penggunaan

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Name
id: Nama

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Archive
id: Arsip

en: View
id: Lihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: The username %name does not exist.
id: Anggota %name tidak ada.

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Upload
id: Unggah

en: type
id: tipe

en: User
id: Pengguna

en: Files
id: Berkas

en: no
id: tidak

en: Update options
id: Opsi pembaruan

en: Display links
id: Tampilkan tautan

en: Filter
id: Saring

en: URL alias
id: Alias URL

en: File name
id: Nama berkas

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Load
id: Memuat

en: System
id: Sistem

en: security
id: keamanan

en: Loop
id: Pengulangan

en: File type
id: Tipe berkas

en: Link text
id: Teks tautan

en: Destination
id: Tujuan

en: Anonymous
id: Anonim

en: Pattern
id: Pola

en: Operation
id: Operasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Tokens
id: Token

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: No items selected.
id: Tidak ada item yang terpilih.

en: The update has been performed.
id: Pembaruan sudah dilakukan.

en: Refine
id: Perhalus

en: Undo
id: Batalkan

en: Add file
id: Tambahkan berkas

en: Entity
id: Entitas

en: Revert
id: Kembali

en: any
id: apapun

en: revert
id: kembalikan

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan Anda sudah disimpan.

en: File settings
id: Pengaturan berkas

en: Document
id: Dokumen

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Processing
id: Memproses

en: disable
id: dimatikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Used in
id: Digunakan di

en: The update has encountered an error.
id: Pembaruan mengalami kesalahan.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
id[0]: 1 item berhasil diproses:
id[1]: @count item berhasil diproses:

en: URL path settings
id: Pengaturan path URL

en: Maximum upload size
id: Ukuran maksimum unggahan

en: Usage
id: Penggunaan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Show only items where
id: Hanya tampilkan entri yang

en: @type: updated %title.
id: @type: meng-update %title.

en: Offset
id: Letak

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Only of the type(s)
id: Hanya pada jenis

en: Keyword relevance
id: Relevansi kata kunci

en: Recently posted
id: Tingat kebaruan

en: Factor
id: Faktor

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: @type %title has been deleted.
id: @type %title sudah dihapus.

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Title only
id: Judul saja

en: pixels
id: piksel

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: The specified file %name could not be uploaded.
id: Berkas %name tidak dapat diunggah

en: No files available.
id: Tidak ada file yang tersedia.

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: @type %title has been updated.
id: @type %title sudah di-update.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: An error occurred and processing did not complete.
id: Ada kesalahan terjadi dan proses tidak selesai dilakukan.

en: Binary Data
id: Data biner

en: manage fields
id: kelola field

en: Render
id: Sajikan

en: Edit URL
id: Sunting URL

en: manage display
id: kelola tampilan

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
id[0]: Anda yakin ingin menghapus item ini?
id[1]: Anda yakin ingin menghapus item-item ini?

en: <em>Edit @type</em> @title
id: <em>Sunting @type</em> @title

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Search result
id: Hasil pencarian

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
id: Tidak bisa mengekstrak %file, bukan arsip yang benar.

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Output machine name
id: Nama mesin output

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
id: Pisahkan ekstensi berkas dengan spasi atau koma dan jangan tambahkan titik di depannya.

en: None (original image)
id: Tidak ada (gambar asli)

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
id: Menemukan kesalahan ketika memproses @operation dengan argumen : @args

en: Update URL alias
id: Memperbarui Alias URL

en: View mode
id: Modus tampilan

en: and where %property is %value
id: dan ketika %property adalah %value

en: where %property is %value
id: dimana  %property adalah %value

en: and where
id: dan dimana

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Start upload
id: Mulai unggah

en: Asc
id: Urutan turun

en: This field supports tokens.
id: Bidang ini mendukung token.

en: 1 place | @count places
id[0]: 1 tempat
id[1]: @count tempat

en: Microsoft Office document icon
id: Ikon dokumen Microsoft Office

en: Office spreadsheet icon
id: Ikon lembarkerja kantor

en: Office presentation icon
id: Ikon presentasi kantor

en: PDF icon
id: Ikon PDF

en: Movie icon
id: Ikon Video

en: Audio icon
id: Ikon Suara

en: Image icon
id: Ikon Gambar

en: Package icon
id: Ikon Paket

en: HTML icon
id: Ikon HTML

en: Plain text icon
id: Ikon teks biasa
