File Entity (fieldable files) (7.x-2.8) - en to ja translation catalogue (173 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Previous
ja: 前へ

en: Next
ja: 次へ

en: user
ja: ユーザー

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: enable
ja: 有効化

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: yes
ja: はい

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: more
ja: 続き

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Download
ja: ダウンロード

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Use count
ja: 使用回数

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Name
ja: 名前

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Update
ja: 更新

en: Archive
ja: アーカイブ

en: View
ja: ビュー

en: Audio
ja: オーディオ

en: Teaser
ja: ティーザー

en: The username %name does not exist.
ja: ユーザー名 %name が存在しません。

en: Updated
ja: 更新

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Unknown
ja: 不明

en: Upload
ja: アップロード

en: type
ja: タイプ

en: User
ja: ユーザー

en: Files
ja: ファイル

en: file
ja: ファイル

en: no
ja: いいえ

en: Update options
ja: 更新オプション

en: Display links
ja: リンクを表示

en: Filter
ja: フィルター

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: File name
ja: ファイル名

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Media
ja: メディア

en: Load
ja: ロード

en: System
ja: システム

en: Desc
ja: 降順

en: security
ja: セキュリティー

en: Loop
ja: ループ

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Destination
ja: 行き先

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Pattern
ja: パターン

en: Operation
ja: 操作

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: Tokens
ja: トークン

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: No items selected.
ja: 項目が選択されていません。

en: The update has been performed.
ja: 更新されました。

en: Refine
ja: 絞り込む

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: Entity
ja: エンティティ

en: Revert
ja: 戻す

en: any
ja: いずれか

en: Video
ja: ビデオ

en: revert
ja: 戻す

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: File settings
ja: ファイルの設定

en: Document
ja: ドキュメント

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Processing
ja: 処理中

en: disable
ja: 無効

en: Apply
ja: 適用

en: Used in
ja: 利用場所

en: The update has encountered an error.
ja: アップデートはエラーに遭遇しました。

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ja[0]: 1 アイテムが正常に処理されました：
ja[1]: @count アイテムが正常に処理されました：

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Maximum upload size
ja: 最大アップロードサイズ

en: Usage
ja: 使用方法

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Show only items where
ja: 表示項目の絞り込み

en: @type: updated %title.
ja: @type: %titleが更新されました。

en: Offset
ja: オフセット

en: Containing any of the words
ja: 以下のいずれかのワードを含む

en: Containing the phrase
ja: 以下のフレーズを含む

en: Containing none of the words
ja: 以下のいずれのワードも含まない

en: Only of the type(s)
ja: コンテンツタイプを限定

en: Keyword relevance
ja: キーワードの適合率

en: Recently posted
ja: 投稿日時の新しさ

en: Factor
ja: 要素

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: @type %title has been deleted.
ja: @type %title が削除されました。

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: pixels
ja: ピクセル

en: Generate
ja: 生成する

en: Display type
ja: 表示形式

en: The specified file %name could not be uploaded.
ja: 指定されたファイル %name をアップロードできませんでした。

en: Delete selected files
ja: 選択したファイルを削除

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: @type %title has been updated.
ja: @type %title が更新されました。

en: Delete link
ja: リンクを削除

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: The name of the file.
ja: ファイルの名称。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: An error occurred and processing did not complete.
ja: エラーが発生し、処理は完了しませんでした。

en: Binary Data
ja: バイナリーデータ

en: manage fields
ja: フィールドの管理

en: Render
ja: 出力

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: manage display
ja: 表示の管理

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ja[0]: この記事を削除してよろしいですか？
ja[1]: これらの記事を削除してよろしいですか？

en: <em>Edit @type</em> @title
ja: <strong>@type</strong> @title の編集

en: Full content
ja: 全文

en: Search result
ja: 検索結果

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
ja: %file を展開できません。有効なアーカイブでありません。

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
ja: 拡張子はスペースまたはコンマで区切り、最初にピリオドを使わないでください。

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
ja: 引数の @operation を処理中にエラーが発生しました: @args

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: and where %property is %value
ja: また、%property は %value である

en: where %property is %value
ja: %property は %value である

en: and where
ja: また

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Use site default RSS settings
ja: サイトデフォルトの RSS 設定を使用する

en: This field supports tokens.
ja: このフィールドはトークンをサポートしています。

en: Replace file
ja: ファイルの置換

en: Autoplay: %autoplay
ja: 自動再生: %autoplay

en: Loop: %loop
ja: ループ: %loop

en: Muted: %muted
ja: ミュート: %muted

en: Display of multiple files
ja: 複数のファイルを表示

en: 1 place | @count places
ja[0]: 1ヶ所
ja[1]: @countヶ所

en: Microsoft Office document icon
ja: Microsoft Office ドキュメントアイコン

en: Office spreadsheet icon
ja: Office スプレッドシートアイコン

en: Office presentation icon
ja: Office プレゼンテーションアイコン

en: PDF icon
ja: PDF アイコン

en: Movie icon
ja: 動画アイコン

en: Audio icon
ja: 音声アイコン

en: Image icon
ja: イメージアイコン

en: Package icon
ja: パッケージアイコン

en: HTML icon
ja: HTML アイコン

en: Plain text icon
ja: プレーンテキストアイコン

en: Muted
ja: ミュート
