File Entity (fieldable files) (7.x-2.8) - en to pt translation catalogue (185 entries)

en: Title
pt: Título

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: user
pt: usuário

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: enable
pt: habilitar

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Habilitar

en: Disable
pt: Desabilitar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Usar contador

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Archive
pt: Arquivar

en: View
pt: Ver

en: Audio
pt: Áudio

en: Teaser
pt: Chamada

en: The username %name does not exist.
pt: O usuário %name não existe.

en: Updated
pt: Atualizado

en: Advanced search
pt: Busca avançada

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Upload
pt: Carregar

en: type
pt: tipo

en: User
pt: Usuário

en: Files
pt: Arquivos

en: file
pt: arquivo

en: no
pt: não

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Display links
pt: Exibir links

en: Filter
pt: Filtrar

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Media
pt: Mídia

en: Load
pt: Carregar

en: System
pt: Sistema

en: Desc
pt: Decrescente

en: security
pt: segurança

en: Loop
pt: Laço

en: Link text
pt: Texto do link

en: Destination
pt: Destino

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Pattern
pt: Padrão

en: Operation
pt: Operação

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: No items selected.
pt: Nenhum item foi selecionado.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi concluída.

en: Refine
pt: Refinar

en: Undo
pt: Desfazer

en: Add file
pt: Adicionar arquivo

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: any
pt: qualquer

en: revert
pt: reverter

en: Your settings have been saved.
pt: Suas configurações foram salvas.

en: File settings
pt: Configurações de arquivo

en: Download link
pt: Link de download

en: Document
pt: Documento

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: Processing
pt: Processando

en: disable
pt: desativar

en: Apply
pt: Aplicar

en: Used in
pt: Usado em

en: The update has encountered an error.
pt: Foi encontrado um erro na atualização.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Autoplay
pt: Tocar automaticamente

en: URL path settings
pt: Configurações de caminho de URL

en: File paths
pt: Caminhos dos arquvios

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo para upload

en: Usage
pt: Uso

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: File display
pt: Exibição do arquivo

en: Show only items where
pt: Mostrar apenas itens que

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title atualizado.

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma dessas palavras

en: Containing the phrase
pt: Com a frase

en: Containing none of the words
pt: Sem nenhuma dessas palavras

en: Only of the type(s)
pt: Somente do(s) tipo(s)

en: Keyword relevance
pt: Relevância das palavras chave

en: Recently posted
pt: Enviado recentemente

en: Factor
pt: Fator

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: @type %title has been deleted.
pt: @type %title foi apagado.

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Title only
pt: Apenas o título

en: Generate
pt: Gerar

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: The specified file %name could not be uploaded.
pt: O arquivo %name especificado não pôde ser enviado.

en: No files available.
pt: Nenhum arquivo disponível.

en: Search index
pt: Índice de busca

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi atualizado.

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: The name of the file.
pt: O nome do arquivo.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi completado.

en: Binary Data
pt: Dados Binários

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: User information
pt: Informação do usuário

en: Render
pt: Renderizar

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: manage display
pt: gerenciar exibição

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Você tem certeza que quer apagar este item?
pt[1]: Você tem certeza que quer apagar estes itens?

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Search result
pt: Resultado da busca

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
pt: Não foi possível extrair %file, não é um arquivo válido.

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: The file does not exist.
pt: O arquivo não existe.

en: Upload a new file
pt: Enviar novo arquivo

en: An error occurred and no file was uploaded.
pt: Ocorreu um erro e nenhum arquivo foi enviado.

en: Manage files used on your site.
pt: Gerencia os arquivos usados no seu site.

en: Output machine name
pt: Incluir nome de sistema nos resultados

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com espaço ou vírgula e não inclua ponto final.

en: None (original image)
pt: Nenhum (imagem original)

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro durante o processamento de @operation com os argumentos: @args

en: Update URL alias
pt: Atualizar Apelido

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: and where %property is %value
pt: e onde %property é %value

en: where %property is %value
pt: onde %property é %value

en: and where
pt: e onde

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Start upload
pt: Iniciar upload

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: View mode: %mode
pt: Modo de exibição: %mode

en: File view mode
pt: Modo de exibição de arquivo

en: Use site default RSS settings
pt: Usar configurações de RSS padrão do site

en: This field supports tokens.
pt: Este campo suporta tokens.

en: Rendered
pt: Renderizado

en: Add file type
pt: Adicionar tipo de arquivo

en: %type_name: Delete own files
pt: %type_name: Apagar os próprios arquivos

en: %type_name: Delete any files
pt: %type_name: Apagar qualquer arquivo

en: Link text: %text
pt: Texto do link: %text

en: Cannot call _file_entity_update_entity_fields() on a new entity.
pt: Não é possível chamar _file_entity_update_entity_fields() em uma entidade nova.

en: The URL to download the file directly.
pt: A URL para baixar o arquivo diretamente.

en: Autoplay: %autoplay
pt: Reprodução automática: %autoplay

en: Loop: %loop
pt: Ciclo: %loop

en: Muted: %muted
pt: Mudo: %muted

en: Display of multiple files
pt: Exibição de múltiplos arquivos

en: Title text is used in the tool tip when a user hovers their mouse over the image. Adding title text makes it easier to understand the context of an image and improves usability.
pt: O título aparece como dica (tooltip) quando o ponteiro do mouse é posicionado sobre a imagem. Adicionar um texto de título torna mais fácil entender o contexto de uma imagem e melhora a usabilidade.

en: Alternative text is used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded. By adding alt text you improve accessibility and search engine optimization.
pt: O texto alternativo é usado por leitores de tela, mecanismos de busca e quando a imagem não é carregada. Ao adicionar um texto alternativo, você melhora a acessibilidade e a otimização para os mecanismos de busca.

en: 1 place | @count places
pt[0]: 1 local
pt[1]: @count locais

en: Microsoft Office document icon
pt: Ícone de documento do Microsoft Office

en: Office spreadsheet icon
pt: Ícone de planilha do Office

en: Office presentation icon
pt: Ícone de apresentação do Office

en: PDF icon
pt: Ícone de PDF

en: Movie icon
pt: Ícone de filme

en: Audio icon
pt: Ícone de áudio

en: Image icon
pt: Ícone de imagem

en: Package icon
pt: Ícone de pacote

en: HTML icon
pt: Ícone de HTML

en: Plain text icon
pt: Ícone de texto puro

en: Muted
pt: Silenciado
