File Entity (fieldable files) (7.x-2.8) - en to tr translation catalogue (175 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: user
tr: kullanıcı

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: enable
tr: etkinleştir

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Liste

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: more
tr: daha fazla

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Download
tr: İndir

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Archive
tr: Arşiv

en: View
tr: Görüntüle

en: Audio
tr: Ses

en: Teaser
tr: Özet

en: The username %name does not exist.
tr: %name isimli kullanıcı mevcut değil.

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Upload
tr: Yükle

en: type
tr: tür

en: User
tr: Kullanıcı

en: Files
tr: Dosyalar

en: file
tr: dosya

en: no
tr: hayır

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: Display links
tr: Bağlantıları göster

en: Filter
tr: Süzgeç

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: File name
tr: Dosya ismi

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Media
tr: Medya

en: Load
tr: Yükle

en: System
tr: Sistem

en: Desc
tr: Azalan

en: security
tr: güvenlik

en: Loop
tr: Döngü

en: File type
tr: Dosya türü

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Destination
tr: Hedef

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Operation
tr: İşlem

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Leave blank for %anonymous.
tr: %anonymous için boş bırakın.

en: Tokens
tr: tokens

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: No items selected.
tr: Seçili öğe yok.

en: The update has been performed.
tr: Güncelleme işlemi tamamlandı.

en: Refine
tr: Yeniden ayarla

en: Undo
tr: Geri al

en: Add file
tr: Dosya ekle.

en: Entity
tr: Nesne

en: Revert
tr: Geri al

en: any
tr: herhangi biri

en: revert
tr: geri al

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: File settings
tr: Dosya ayarları

en: Download link
tr: İndirme: link

en: Document
tr: Belge

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Processing
tr: İşliyor

en: disable
tr: devre dışı bırak

en: File types
tr: Dosya türleri

en: Apply
tr: Uygula

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: The update has encountered an error.
tr: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
tr[0]: 1 adet öğe başarıyla işlendi:
tr[1]: @count adet öğe başarıyla işlendi:

en: Autoplay
tr: Otomatik oynatma

en: URL path settings
tr: URL yol ayarları

en: File paths
tr: Dosya yolu

en: Maximum upload size
tr: Maksimum dosya büyüklüğü

en: Usage
tr: Kullanım

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Show only items where
tr: Öyle öğeleri göster ki

en: @type: updated %title.
tr: @type: %title güncellendi.

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Containing any of the words
tr: Bu kelimelerden herhangi birini içeren

en: Containing the phrase
tr: Bu ibareyi içeren

en: Containing none of the words
tr: Bu kelimelerin hiçbirini içermeyen

en: Only of the type(s)
tr: Sadece bu türün/türlerin

en: Keyword relevance
tr: Anahtar sözcük uygunluğu

en: Recently posted
tr: Yakın zamanda gönderilmiş olmak

en: Factor
tr: Etken

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: @type %title has been deleted.
tr: @type %title silindi.

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Title only
tr: Sadece başlık

en: pixels
tr: piksel

en: Generate
tr: Oluştur

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: The specified file %name could not be uploaded.
tr: Seçilen %name dosyası yüklenemedi.

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: @type %title has been updated.
tr: %title başlıklı @type içeriği güncellendi.

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Download URL
tr: İndirme bağlantısı

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: The name of the file.
tr: Dosyanın adı.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: An error occurred and processing did not complete.
tr: Bir hata oluştu ve işlem tamamlanamadı.

en: Binary Data
tr: İkili Veri

en: manage fields
tr: alanları yönet

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: manage display
tr: görüntüyü yönet

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
tr[0]: Bu öğeyi/öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: <em>Edit @type</em> @title
tr: @title <em>@type düzenle</em>

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Search result
tr: Arama sonucu

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
tr: %file açılamadı, geçerli bir arşiv dosyası değil.

en: Image style
tr: Resim stili

en: Upload a new file
tr: Yeni bir dosya yükle

en: An error occurred and no file was uploaded.
tr: Bir hata oluştu ve dosya yüklenmedi.

en: Output machine name
tr: Çıktı makine adı

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
tr: Uzantıları virgül ile boşluk bırakarak yazın, nokta koymayın.

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: and where %property is %value
tr: ve ayrıca %property = %value

en: where %property is %value
tr: %property değeri %value olan

en: and where
tr: ve ayrıca

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Administer files
tr: Dosyaları yönet

en: Use site default RSS settings
tr: Sitenin varsayılan RSS ayarlarını kullan

en: This field supports tokens.
tr: Bu alan değişkenleri (tokens) destekler.

en: Autoplay: %autoplay
tr: Otomatik oynatma: %autoplay

en: Loop: %loop
tr: Döngü: %loop

en: Muted: %muted
tr: Sessiz: %muted

en: Display of multiple files
tr: Birden fazla dosya görüntüleme

en: Microsoft Office document icon
tr: MS Office belgesi simgesi

en: Office spreadsheet icon
tr: Office elektronik tablosu

en: Office presentation icon
tr: Office sunumu simgesi

en: PDF icon
tr: PDF simgesi

en: Movie icon
tr: Film simgesi

en: Audio icon
tr: İşitsel simgesi

en: Image icon
tr: Resim simgesi

en: Package icon
tr: Paket simgesi

en: HTML icon
tr: HTML simgesi

en: Plain text icon
tr: Basit metin simgesi

en: Muted
tr: Sessiz
