File Entity (fieldable files) (7.x-2.9) - en to hi translation catalogue (123 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: user
hi: प्रयोक्ता

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: enable
hi: सक्षम

en: delete
hi: मिटाएँ

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: yes
hi: हां

en: List
hi: सूची

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: more
hi: और भी

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Download
hi: डाउनलोड

en: File
hi: फ़ाइल

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Size
hi: आकार

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Use count
hi: प्रियोग संख्या

en: Display settings
hi: प्रदर्शन सेटिंग्स

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Weight
hi: मान

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Name
hi: नाम

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Archive
hi: पुरालेख

en: View
hi: देखें

en: Audio
hi: आवाज

en: Teaser
hi: टीज़र

en: The username %name does not exist.
hi: सदस्यनाम %name उपलब्ध नहीं है।

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Advanced search
hi: महीन खोज

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Upload
hi: अपलोड

en: type
hi: प्रकार

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Files
hi: दस्तावेज

en: file
hi: फ़ाइल

en: no
hi: नहीं

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: Display links
hi: लिंक प्रदर्शित करें

en: RSS
hi: आरएसएस

en: Filter
hi: फिल्टर

en: URL alias
hi: यूआरएल उपनाम

en: File name
hi: फ़ाइल का नाम

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Media
hi: मीडिया

en: System
hi: प्रणाली

en: Desc
hi: अवरोही

en: security
hi: सुरक्षा

en: Destination
hi: गंतव्य

en: Anonymous
hi: अज्ञात

en: Pattern
hi: नमूना

en: Operation
hi: काम

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Leave blank for %anonymous.
hi: %anonymous के लिये खाली छोड़ें।

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: No items selected.
hi: कुछ भी चुना हुआ नहीं है।

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: Refine
hi: बेहतर बनाना

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Entity
hi: इकाई

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: any
hi: कोई भी

en: Video
hi: वीडियो

en: revert
hi: वापिस लाएँ

en: Your settings have been saved.
hi: अपनी सेटिंग्स को सुरक्षित कर दिया गया है।

en: File settings
hi: फ़ाइल सेटिंग्स

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: disable
hi: अक्षम करना

en: Apply
hi: लागू करें

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Show only items where
hi: केवल वही मदों को दिखाएं जहाँ

en: @type: updated %title.
hi: @type: अद्यावत %title.

en: Containing any of the words
hi: जिनमें यें शब्द शामिल हों

en: Containing the phrase
hi: जिनमें ये अक्षर शामिल हों

en: Containing none of the words
hi: जिनमे ये शब्द ना हो

en: Only of the type(s)
hi: सिर्फ इस प्रकार में

en: Keyword relevance
hi: सूचक शब्द

en: Recently posted
hi: ताज़ा

en: Factor
hi: घटक

en: @type %title has been deleted.
hi: @type %title मिटाया गया

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: pixels
hi: पिक्सेल

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: The specified file %name could not be uploaded.
hi: निर्देशित फाइल %name को अपलोड नहीं किया जा सका

en: No files available.
hi: कोई फाइल उपलब्ध नहीं  है

en: Search index
hi: खोज अनुक्रमणिका

en: @type %title has been updated.
hi: @type %title अद्यतन किया गया

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: manage fields
hi: फ़ील्ड्स का प्रबंधन

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: manage display
hi: प्रदर्शन का प्रबंधन

en: Full content
hi: पूरी सामग्री

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
hi: स्पेस या अल्पविराम से एक्सटेंशन को अलग करे अग्रणी डॉट का उपयोग ना करे .

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: and where %property is %value
hi: कहाँ %property है %value

en: where %property is %value
hi: जहां %property है %value

en: and where
hi: और कहाँ

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन
