File Entity (fieldable files) (7.x-3.0-beta17) - en to pt translation catalogue (129 entries)

en: Title
pt: Título

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: user
pt: utilizador

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: enable
pt: ativar

en: delete
pt: eliminar

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Download
pt: Descarregar

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser anulada.

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Predefinido

en: Update
pt: Atualizar

en: Archive
pt: Ficheiro

en: View
pt: Mostrar

en: Audio
pt: Áudio

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Teaser
pt: Resumo

en: Updated
pt: Atualizado

en: Advanced search
pt: Pesquisa avançada

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: User
pt: Utilizador

en: Files
pt: Ficheiros

en: file
pt: ficheiro

en: no
pt: não

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: Display links
pt: Exibir ligações

en: Filter
pt: Filtro

en: URL alias
pt: URL alternativo

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: Overridden
pt: Substituído

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: System
pt: Sistema

en: Desc
pt: Descendente

en: Link text
pt: Texto da ligação

en: Destination
pt: Destino

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Pattern
pt: Padrão

en: Operation
pt: Operação

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: No items selected.
pt: Nenhum item selecionado.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi efetuada.

en: Undo
pt: Desfazer

en: Revert
pt: Reverter

en: Video
pt: Vídeo

en: revert
pt: reverter

en: Your settings have been saved.
pt: As suas definições foram gravadas.

en: File settings
pt: Configurações de ficheiro

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: Processing
pt: A processar

en: Apply
pt: Aplicar

en: Used in
pt: Utilizado em

en: The update has encountered an error.
pt: A atualização encontrou um erro.

en: Autoplay
pt: Início automático

en: URL path settings
pt: Configurações de URL

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo do carregamento de ficheiros

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title actualizado.

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma das palavras

en: Containing the phrase
pt: Contendo a frase

en: Containing none of the words
pt: Contendo nenhuma das palavras

en: Only of the type(s)
pt: Apenas do(s) tipo(s)

en: Keyword relevance
pt: Relevância das palavras chave.

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Title only
pt: Apenas título

en: pixels
pt: píxeis

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: The specified file %name could not be uploaded.
pt: O ficheiro especificado %name não pôde ser carregado.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O ficheiro tem %filesize, excedendo o tamanho máximo de um ficheiro (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pt: O ficheiro tem %filesize, o que irá exceder a sua quota de disco (%quota).

en: No files available.
pt: Sem ficheiros disponíveis.

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Search index
pt: Índice de pesquisa

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi actualizado.

en: Delete link
pt: Eliminar ligação

en: Edit link
pt: Editar ligação

en: The name of the file.
pt: O nome do ficheiro.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi concluído.

en: Render
pt: Gerar

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
pt: Não foi possível extrair %file, não é um ficheiro válido.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Output machine name
pt: Nome de máquina da saída

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro ao processar @operation com os argumentos: @args

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Use site default RSS settings
pt: Usar as definições padrão de RSS do sítio.
