File Entity (fieldable files) (7.x-3.0-beta2) - en to cy translation catalogue (100 entries)

en: Title
cy: Pennawd

en: Previous
cy: Cynt

en: Next
cy: Nesaf

en: user
cy: defnyddiwr

en: Save configuration
cy: Cadw ffurfweddiad

en: delete
cy: dileu

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Submit
cy: Cyflwyno

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Type
cy: Math

en: Author
cy: Awdur

en: yes
cy: ie

en: List
cy: Rhestr

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Description
cy: Disgrifiadau

en: more
cy: mwy

en: Enable
cy: Galluogi

en: Disable
cy: Analluogi

en: Disabled
cy: Wedi ei analluogi

en: Enabled
cy: Wedi ei alluogi

en: Download
cy: Lawrlwytho

en: File
cy: Ffeil

en: Edit
cy: Golygu

en: Size
cy: Maint

en: Reset
cy: Ailosod

en: None
cy: Dim

en: Display settings
cy: Dangos gosodiadau

en: This action cannot be undone.
cy: Ni ellir dad-wneud y weithred yma.

en: Weight
cy: Pwysau

en: Link
cy: Dolen

en: Image
cy: Delwedd

en: Name
cy: Enw

en: Preview
cy: Rhagolwg

en: Save
cy: Cadw

en: Default
cy: Diofyn

en: Update
cy: Diweddaru

en: View
cy: Gweld

en: Teaser
cy: Rhagflas

en: The username %name does not exist.
cy: Nid yw enw defnyddiwr %name yn bodoli.

en: Updated
cy: Newidwyd

en: Advanced search
cy: Chwiliad uwch

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: Upload
cy: Llwytho i fyny

en: type
cy: math

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Files
cy: Ffeiliau

en: file
cy: ffeil

en: no
cy: na

en: Update options
cy: Dewisiadau diweddaru

en: Display links
cy: Dangos dolenni

en: Filter
cy: Hidlydd

en: File name
cy: Enw ffeil

en: Width
cy: Lled

en: Height
cy: Uchder

en: Media
cy: Cyfryngau

en: security
cy: gwarchodaeth

en: Anonymous
cy: Anhysbys

en: Operation
cy: Gweithrediad

en: Sort by
cy: Dosbarthu drwy

en: Leave blank for %anonymous.
cy: Gadael yn wag i %anonymous

en: ‹ previous
cy: < blaenorol

en: next ›
cy: nesaf >

en: No items selected.
cy: Dim eitemau wedi eu dewis.

en: The update has been performed.
cy: Mae'r diweddaraid yma wedi ei wneud.

en: Refine
cy: Coethi

en: Undo
cy: Dadwneud

en: Revert
cy: Dychwelyd

en: revert
cy: dychwelyd

en: File settings
cy: Gosodiadau ffeil

en: @type: deleted %title.
cy: @type: %title wedi ei ddileu.

en: Processing
cy: Prosesu

en: Apply
cy: Ceisio

en: The update has encountered an error.
cy: Mae'r diweddariad wedi dod ar draws gwall.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
cy[0]: 1 eitem wedi ei brosesu'n llwyddiannus:

en: URL path settings
cy: Gosodiadau llwybr URL

en: Maximum upload size
cy: Maint mwyaf llwytho i fyny

en: « first
cy: Cyntaf

en: last »
cy: olaf >>

en: Show only items where
cy: Dim ond dangos eitemau pan

en: @type: updated %title.
cy: @type: wedi diweddaru %title.

en: Offset
cy: Ongli

en: Containing any of the words
cy: Yn cynnwys unrhyw un o'r geiriau

en: Containing the phrase
cy: Yn cynnwys y brawddeg

en: Containing none of the words
cy: Ddim yn cynnwys un o'r geiriau

en: Only of the type(s)
cy: Dim ond y math(au)

en: Keyword relevance
cy: Allweddair perthnasol

en: Recently posted
cy: Wedi ei gofnodi'n ddiweddar

en: Factor
cy: Ffactor

en: Text to display
cy: Testun i ddangos

en: @type %title has been deleted.
cy: Mae @type %title wedi cael ei ddileu.

en: Title only
cy: Pennawd yn unig

en: Display type
cy: Dangos math

en: @type %title has been updated.
cy: Mae @type %title wedi ei ddiweddaru.

en: Delete link
cy: Dileu dolen

en: Edit link
cy: Golygu dolen

en: The name of the file.
cy: Enw'r ffeil.

en: Items per page
cy: Eitemau pob tudalen

en: An error occurred and processing did not complete.
cy: Roedd gwall a ni gwblhaodd y prosesu.

en: Image style
cy: Arddull delwedd
