File Entity (fieldable files) (7.x-3.0-beta2) - en to da translation catalogue (205 entries)

en: Title
da: Titel

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: enable
da: aktiver

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Author
da: Forfatter

en: yes
da: ja

en: List
da: Vis

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Download
da: Hent

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Size
da: Størrelse

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Use count
da: Brug antal

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Name
da: Navn

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Archive
da: Arkiv

en: View
da: Vis

en: Audio
da: Lyd

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: The username %name does not exist.
da: Brugernavnet %name findes ikke.

en: Updated
da: Opdateret

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Unknown
da: Ukendt

en: User
da: Bruger

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: no
da: nej

en: Update options
da: Opdatering

en: Display links
da: Vis links

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: File name
da: Filnavn

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Load
da: Indlæs

en: Desc
da: Faldende

en: security
da: sikkerhed

en: File type
da: Filtype

en: Link text
da: Linktekst

en: Anonymous
da: Anonym

en: Pattern
da: Mønster

en: Operation
da: Handling

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Tokens
da: Symboler

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: Refine
da: Forfin

en: Undo
da: Fortryd

en: Add file
da: Tilføj fil

en: Revert
da: Gendan

en: any
da: alle

en: revert
da: gendan

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: File settings
da: Fil-indstillinger

en: Document
da: Dokument

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: Processing
da: Behandler

en: disable
da: deaktivér

en: File types
da: Filtyper

en: Apply
da: Udfør

en: Used in
da: Brugt i

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
da[0]: 1 element behandlet:
da[1]: @count elementer behandlet:

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: File paths
da: Stier

en: Maximum upload size
da: Maksimal størrelse af overførsel

en: Usage
da: Brug

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: File display
da: Filvisning

en: Show only items where
da: Vis kun elementer med

en: Devel
da: Udvikling

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: "@s" content
da: "@s" indhold

en: Offset
da: Forskydning

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Keyword relevance
da: Nøgleordsrelevans

en: Recently posted
da: Oprettet for nylig

en: Factor
da: Faktor

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: Entity type
da: Entity-type

en: Title only
da: Kun titel

en: Uploaded
da: Uploadet

en: pixels
da: pixel

en: Generate
da: Opret

en: Display type
da: Display-type

en: The specified file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: Delete selected files
da: Slet valgte filer

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Search index
da: Søgeindex

en: File preview
da: Fil preview

en: @type %title has been updated.
da: @type %title opdateret.

en: Delete link
da: Slet-link

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: The name of the file.
da: Filens navn.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: An error occurred and processing did not complete.
da: Der opstod en fejl og handlingen blev ikke gennemført.

en: Binary Data
da: Binære data

en: manage fields
da: håndtér felter

en: User information
da: Brugerinformation

en: Render
da: Rendéring

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: manage display
da: håndtér visning

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at slette dette element?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at slette disse elementer?

en: <em>Edit @type</em> @title
da: <em>Redigér @type</em> @title

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Search result
da: Søgeresultat

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
da: Kan ikke udpakke %file, ikke et gyldigt arkiv.

en: Image style
da: Billedformat

en: The file does not exist.
da: Filen findes ikke.

en: Upload a new file
da: Upload en ny fil

en: An error occurred and no file was uploaded.
da: Der opstod en fejl og der blev ikke uploadet en fil.

en: Manage files used on your site.
da: Håndtér filer som bruges på dit site.

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
da: Der opstod en fejl under behandlingen af @operation med argumenterne: @args

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: and where %property is %value
da: og hvor %property er %value

en: where %property is %value
da: hvor %property er %value

en: and where
da: og hvor

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Asc
da: Stigende

en: File count
da: Filantal

en: View mode: %mode
da: Visning: %mode

en: manage file display
da: håndtér filvisning

en: No file types available.
da: Ingen tilgængelige filtyper.

en: Enabled displays
da: Aktive displays

en: Display precedence order
da: Display-rangfølge

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
da: Når en fil uploades til dette site knyttes den til én af de følgende typer afhængigt af hvilken filtype det er.

en: Manage file types
da: Håndtér filtyper

en: Manage file display
da: Håndtér filvisning

en: File Entity
da: Fil-entity

en: Extends Drupal file entities to be fieldable and viewable.
da: Udvider Drupal fil-entities til at være fieldable og viewable.

en: File view mode
da: Fil-visning

en: Rendered file
da: Renderet fil

en: Display the file in a specific view mode
da: Vis en fil i en bestemt view mode

en: Are you sure you want to delete this file? | Are you sure you want to delete these files?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne fil?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at slette disse filer?

en: Tokens associated with file types.
da: Tokens knyttet til filtyper.

en: The name of the file type.
da: Filtypens navn.

en: The unique machine-readable name of the file type.
da: Filtypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The number of files belonging to the file type.
da: Antallet af filer som hører til denne filtype.

en: The URL of the file type's edit page.
da: URLen på filtypens redigeringsside.

en: The file type of the file.
da: Filens filtype.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
da: Filens type (for eksempel "lyd", "billede", "video", osv.).

en: Display the file with standard file view.
da: Brug standard filvisning til at vise filen.

en: Administer files
da: Administrér filer

en: Uploaded by !username on !datetime
da: Uploadet af !username den !datetime

en: Manage settings for the type of files used on your site.
da: Håndtér indstillinger for den type af filer, som du bruger på dit site.

en: Unknown file type
da: Ukendt filtype

en: Display field as the file type machine name.
da: Vis feltet som filtypens maskinnavn.

en: Use site default RSS settings
da: Brug sitets standardindstillinger for RSS

en: This field supports tokens.
da: Feltet understøtter tokens.

en: Add file type
da: Tilføj filtype

en: %type_name: Edit own files
da: %type_name: Redigér egne filer

en: %type_name: Edit any files
da: %type_name: Redigér vilkårlige filer

en: %type_name: Delete own files
da: %type_name: Slet egne filer

en: %type_name: Delete any files
da: %type_name: Slet vilkårlige filer

en: %type_name: Download own files
da: %type_name: Download egne filer

en: %type_name: Download any files
da: %type_name: Download vilkårlige filer

en: Autoplay: %autoplay
da: Automatisk afspilning: %autoplay

en: Loop: %loop
da: Løkke: %loop

en: Muted: %muted
da: Dæmpet: %muted

en: Display of multiple files
da: Visning af flere filer

en: 1 place | @count places
da[0]: 1 sted
da[1]: @count steder

en: Microsoft Office document icon
da: Microsoft Office dokumentikon

en: Office spreadsheet icon
da: Office regnearksikon

en: Office presentation icon
da: Office præsentationsikon

en: PDF icon
da: PDF ikon

en: Movie icon
da: Filmikon

en: Audio icon
da: Lydikon

en: Image icon
da: Billedikon

en: Package icon
da: Pakkeikon

en: HTML icon
da: HTML-ikon

en: Plain text icon
da: Ren tekst ikon

en: Muted
da: Dæmpet
