filedepot (7.x-1.3) - en to pt translation catalogue (122 entries)

en: Approve
pt: Aprovar

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Subscribe
pt: Assinar

en: Unsubscribe
pt: Cancelar inscrição

en: Description
pt: Descrição

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Action
pt: Ação

en: Last Updated
pt: Última Atualização

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Message
pt: Mensagem

en: Settings
pt: Configurações

en: Changes
pt: Alterações

en: Default
pt: Padrão

en: Move
pt: Mover

en: Update
pt: Atualizar

en: View
pt: Ver

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Notes
pt: Notas

en: User
pt: Usuário

en: Files
pt: Arquivos

en: Save Settings
pt: Salvar Configurações

en: Submitted
pt: Enviado

en: File ID
pt: ID do arquivo

en: Warning
pt: Aviso

en: Details
pt: Detalhes

en: Send
pt: Enviar

en: Owner
pt: Proprietário

en: Role
pt: Papel

en: Close
pt: Fechar

en: Notifications
pt: Notificações

en: Folders
pt: Pastas

en: Folder
pt: Pasta

en: Display Name
pt: Nome da Exibição

en: Activity
pt: Atividade

en: File Title
pt: Título do arquivo

en: Requirements
pt: Requisitos

en: Permissions
pt: Permissões

en: Performance Settings
pt: Configurações de Desempenho

en: File management
pt: Gerenciamento de Arquivo

en: cancel
pt: cancelar

en: Edit File
pt: Editar Arquivo

en: Delete File
pt: Apagar Arquivo

en: Upload File
pt: Enviar Arquivo

en: Installation
pt: Instalação

en: Thank You
pt: Obrigado

en: Reports
pt: Relatórios

en: Not enabled
pt: Desativado

en: New Folder
pt: Nova Pasta

en: File download
pt: Download de arquivos

en: Folder Name
pt: Nome da Pasta

en: Admin
pt: Administrar

en: Download file
pt: Baixar arquivo

en: Email Notification
pt: Notificação por Email

en: Misc Options
pt: Outras Opções

en: Ready
pt: Pronto

en: Lock
pt: Travar

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Download File
pt: Download do Arquivo

en: File Details
pt: Detalhes do Arquivo

en: Latest Files
pt: Arquivos Recentes

en: Top Level Folder
pt: Pasta Principal

en: New Files
pt: Novos Arquivos

en: Base Setup
pt: Configurações básicas

en: Notifications Enabled
pt: Notificações Habilitadas

en: File Changes
pt: Mudanças nos Arquivos

en: Extension Mapping
pt: Mapeamento de Extensão

en: Default Permissions
pt: Permissões Padrão

en: Default Owner Permissions
pt: Permissões Padrão do Dono

en: Default Role Permissions
pt: Permissões Padrão do Papel

en: Add a new folder
pt: Adicionar uma nova pasta

en: Move Selected File
pt: Mover Arquivo Selecionado

en: Select the destination folder
pt: Selecionar a pasta de destino

en: Move Selected Files
pt: Mover Arquivos Selecionados

en: Version Notes
pt: Notas da Versão

en: Search Tags
pt: Buscar Tags

en: New Version
pt: Nova Versão

en: Upload new version
pt: Carregar nova versão

en: Approve File Submission
pt: Aprovar o Envio do Arquivo

en: Lock File
pt: Bloquear Arquivo

en: Enable email notification for any updates
pt: Habilitar notificações via e-mail para quaisquer atualizações

en: Delete this file and associated versions?
pt: Apagar este arquivo e versões associadas?

en: Are you sure you want to delete these selected files?
pt: Tem certeza de que quer apagar os arquivos selecionados?

en: Are you sure you want to delete these notifications?
pt: Tem certeza de que quer apagar estas notificações?

en: Delete this file submission?
pt: Apagar este envio de arquivo?

en: Add new version
pt: Adicionar uma nova versão

en: Hide File Details
pt: Ocultar os Detalhes do Arquivo

en: Collapse Folders
pt: Recolher as Pastas

en: Click to close
pt: Clique para fechar

en: Loading ...
pt: Carregando ...

en: Updating File ...
pt: Carregando Arquivo ...

en: Loading Data ...
pt: Carregando Dados ...

en: Updating Permissions ...
pt: Atualizando Permissões ...

en: Updating Folder ...
pt: Atualizando a Pasta ...

en: Deleting File ...
pt: Apagando o Arquivo ...

en: Updating File Lock ...
pt: Atualizando o Bloqueio do Arquivo ...

en: Approving File ...
pt: Aprovando o Arquivo ...

en: Updating Notification ...
pt: Atualizando a Notificação ...

en: Updating Settings ...
pt: Atualizando Configurações ...

en: Available Permissions are:
pt: As Permissões disponíveis são:

en: No tagwords defined
pt: Nenhuma palavra chave definida

en: Please wait ...
pt: Por favor, aguarde ...

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com espaço ou vírgula e não inclua ponto final.

en: Keyword Search
pt: Busca por palavra-chave

en: Recent Folders
pt: Pastas Recentes

en: Top Level Folders
pt: Pastas do Nível Principal

en: Choose a file
pt: Escolha um arquivo

en: Default To email address
pt: Endereço padrão de e-mail remetente

en: Organic Group Options
pt: Opções do Organic Groups

en: New File
pt: Novo Arquivo

en: File types to allow
pt: Tipos de arquivo permitidos

en: Display files before folders
pt: Mostrar os arquivos antes das pastas
