Finder (7.x-2.0-alpha3) - en to it translation catalogue (91 entries)

en: Title
it: Titolo

en: value
it: valore

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: more
it: altro

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Sì

en: Go
it: Vai

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: default
it: predefinito

en: Weight
it: Peso

en: Multiple
it: Multipla

en: Required
it: Obbligatorio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Field
it: Campo

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Add
it: Aggiungi

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: results
it: risultati

en: Text
it: Testo

en: Continue
it: Continua

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: 1 hour | @count hours
it[0]: 1 ora
it[1]: @count ore

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Fields
it: Campi

en: Contains
it: Contiene

en: Textfield
it: Campo testo

en: Desc
it: Disc

en: Other
it: Altro

en: Basic
it: Di base

en: Choices
it: Scelte

en: Rows
it: Righe

en: Operator
it: Operatore

en: Equals
it: Uguale

en: Sort by
it: Ordina per

en: minutes
it: minuti

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Less than
it: Minore di

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Results
it: Risultati

en: Style
it: Stile

en: Relationship
it: Relazione

en: Storage
it: Archiviazione

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Apply
it: Applica

en: Check boxes/radio buttons
it: Caselle/pulsanti di opzione

en: empty
it: vuoto

en: Sort
it: Ordinamento

en: Pager
it: Paginazione

en: 1 year | @count years
it[0]: 1 anno
it[1]: @count anni

en: 1 week | @count weeks
it[0]: 1 settimana
it[1]: @count settimane

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: field
it: campo

en: Inherit
it: Eredita

en: 1 month | @count months
it[0]: 1 mese
it[1]: @count mesi

en: Starts with
it: Inizia con

en: Ends with
it: Termina con

en: Taxonomy term name.
it: Nome del termine della tassonomia.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Allow multiple values
it: Permetti valori multipli

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Administrative description
it: Descrizione per l'amministratore

en: Delete element
it: Elimina elemento

en: Elements
it: Elementi

en: Field prefix
it: Prefisso del campo

en: Field suffix
it: Suffisso del campo

en: Autocomplete popup
it: Popup di autocompletamento

en: Searching for matches...
it: Ricerca in corso...

en: Master
it: Principale

en: Contextual filter
it: Filtro contestuale
