Finder (7.x-2.0-alpha4) - en to id translation catalogue (86 entries)

en: Title
id: Judul

en: value
id: nilai

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Go
id: Cari

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: None
id: Tiada

en: default
id: standar

en: Weight
id: Bobot

en: Multiple
id: Banyak

en: Required
id: Wajib

en: Settings
id: Pengaturan

en: Field
id: Bidang

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: results
id: hasil

en: Text
id: Teks

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Are you sure you want to delete %title?
id: Anda yakin ingin menghapus %title?

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: 1 hour | @count hours
id[0]: 1 jam
id[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Fields
id: Bidang isian

en: Contains
id: Mengandung

en: Textfield
id: Bidang isian teks

en: Caching
id: Penembolokan

en: Other
id: Lainnya

en: Basic
id: Dasar

en: Choices
id: Pilihan

en: Rows
id: Baris

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Find
id: Cari

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: Greater than
id: Lebih besar dari

en: Less than
id: Kurang dari

en: Fade
id: Redup

en: Results
id: Hasil

en: Style
id: Gaya

en: Relationship
id: Hubungan

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Apply
id: Terapkan

en: Check boxes/radio buttons
id: Cekbox/tombol radio

en: Form
id: Formulir

en: empty
id: kosong

en: Sort
id: Urutkan

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: 1 year | @count years
id[0]: 1 tahun
id[1]: @count tahun

en: 1 week | @count weeks
id[0]: 1 pekan
id[1]: @count pekan

en: 1 min | @count min
id[0]: 1 mnt
id[1]: @count mnt

en: 1 sec | @count sec
id[0]: 1 dtk
id[1]: @count dtk

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: field
id: Bidang

en: Inherit
id: Menginduk

en: 1 month | @count months
id[0]: 1 bulan
id[1]: @count bulan

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Ends with
id: Diakhiri dengan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Allow multiple values
id: Izinkan banyak nilai

en: Administrative title
id: Judul administrasi

en: Administrative description
id: Deskripsi administratif

en: Autocomplete popup
id: Popup otokomplit

en: Searching for matches...
id: Mencari kecocokan...

en: Asc
id: Urutan turun

en: Contextual filter
id: Filter kontekstual

en: Element type
id: Tipe elemen
