Finder (7.x-2.0-alpha4) - en to nl translation catalogue (100 entries)

en: Title
nl: Titel

en: value
nl: waarde

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: more
nl: meer

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Go
nl: Filter

en: Edit
nl: Bewerken

en: Size
nl: Grootte

en: None
nl: Geen

en: default
nl: standaard

en: Weight
nl: Gewicht

en: Multiple
nl: Meerdere

en: Required
nl: Verplicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Field
nl: Veld

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Path
nl: Pad

en: results
nl: resultaten

en: Text
nl: Tekst

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Are you sure you want to delete %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt verwijderen?

en: All
nl: Alle

en: Page
nl: Pagina

en: 1 hour | @count hours
nl[0]: 1 uur
nl[1]: @count uur

en: 1 day | @count days
nl[0]: 1 dag
nl[1]: @count dagen

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Custom
nl: Aangepast

en: Fields
nl: Velden

en: Contains
nl: Bevat

en: Textfield
nl: Tekstveld

en: Desc
nl: Aflopend

en: Other
nl: Andere

en: Basic
nl: Basis

en: Choices
nl: Keuzen

en: Rows
nl: Rijen

en: Equals
nl: Is gelijk aan

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Validate
nl: Valideren

en: minutes
nl: minuten

en: Select list
nl: Selectielijst

en: Open link
nl: Link openen

en: Greater than
nl: Groter dan

en: Less than
nl: Kleiner dan

en: Fade
nl: Vervaag

en: Slide
nl: Schuiven

en: Results
nl: Resultaten

en: Style
nl: Stijl

en: Relationship
nl: Relatie

en: Storage
nl: Opslag

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Apply
nl: Toepassen

en: Check boxes/radio buttons
nl: Keuzevakjes/keuzerondjes

en: Form
nl: Formulier

en: empty
nl: leeg

en: Sort
nl: Sorteren

en: Pager
nl: Paginering

en: 1 year | @count years
nl[0]: 1 jaar
nl[1]: @count jaar

en: 1 week | @count weeks
nl[0]: 1 week
nl[1]: @count weken

en: Local
nl: Lokaal

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: field
nl: veld

en: Inherit
nl: Overnemen

en: 1 month | @count months
nl[0]: 1 maand
nl[1]: @count maanden

en: Starts with
nl: Begint met

en: Ends with
nl: Eindigt met

en: Matching
nl: Komen overeen

en: No results
nl: Geen resultaten

en: Taxonomy term name.
nl: Taxonomietermnaam

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Allow multiple values
nl: Meerdere waarden toelaten

en: Administrative title
nl: Beheertitel

en: Administrative description
nl: Beheer-omschrijving

en: Delete element
nl: Element verwijderen

en: Elements
nl: Elementen

en: Field prefix
nl: Veld-voorvoegsel

en: Field suffix
nl: Veld-achtervoegsel

en: Max length
nl: Maximale lengte

en: Autocomplete popup
nl: Popup voor automatisch aanvullen

en: Searching for matches...
nl: Zoeken naar overeenkomsten...

en: Asc
nl: Oplopend

en: Missing field
nl: Ontbrekend veld

en: Contextual filter
nl: Contextueel filter

en: Element type
nl: Elementtype

en: Doesn't contain
nl: Bevat geen
