Finder (7.x-2.0-alpha4) - en to pt translation catalogue (100 entries)

en: Title
pt: Título

en: value
pt: valor

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: more
pt: mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Go
pt: Ir

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: default
pt: padrão

en: Weight
pt: Peso

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Required
pt: Obrigatório

en: Settings
pt: Configurações

en: Field
pt: Campo

en: Save
pt: Salvar

en: Default
pt: Padrão

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Path
pt: Caminho

en: results
pt: resultados

en: Text
pt: Texto

en: Continue
pt: Continuar

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: All
pt: Tudo

en: Page
pt: Página

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Custom
pt: Personalizado

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contendo

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Caching
pt: Armazenamento de cache

en: Desc
pt: Decrescente

en: Other
pt: Outros

en: Basic
pt: Básico

en: Choices
pt: Respostas

en: Rows
pt: Linhas

en: Operator
pt: Operador

en: Equals
pt: Igual

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: minutes
pt: minutos

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: Fade
pt: Desvanecer

en: Results
pt: Resultados

en: Style
pt: Estilo

en: Relationship
pt: Relação

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Apply
pt: Aplicar

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de seleção/botões de opção

en: Form
pt: Formulário

en: empty
pt: vazio

en: Sort
pt: Ordenar

en: Pager
pt: Paginador

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: 1 min | @count min
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 sec | @count sec
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: field
pt: campo

en: Inherit
pt: Herdar

en: 1 month | @count months
pt[0]: 1 mês
pt[1]: @count meses

en: Starts with
pt: Começa com

en: Ends with
pt: Termina com

en: No results
pt: Nenhum resultado

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo de taxonomia.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Allow multiple values
pt: Permite múltiplos valores

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Elements
pt: Elementos

en: Field prefix
pt: Prefixo de campo

en: No item found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: Isto irá aparecer na interface administrativa para ser facilmente identificado.

en: Autocomplete popup
pt: Popup de autocompletar

en: Searching for matches...
pt: Procurando por dados correspondentes...

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Contextual filter
pt: Filtro contextual

en: Element type
pt: Tipo de elemento

en: Views display
pt: Apresentação de Views
