Finder (7.x-2.0-rc2) - en to fa translation catalogue (103 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Next
fa: بعدی

en: value
fa: مقدار

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: Operations
fa: عملیات

en: Attribute
fa: مشخصه

en: Value
fa: مقدار

en: Group
fa: گروه

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: more
fa: بیشتر

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Go
fa: برو

en: Edit
fa: ویرایش

en: Size
fa: اندازه

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: default
fa: پیش‌فرض

en: Weight
fa: وزن

en: Multiple
fa: چندین

en: Required
fa: اجباری

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Back
fa: بازگشت

en: Field
fa: فیلد

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Path
fa: مسیر

en: Display
fa: نمایش

en: results
fa: نتایج

en: Text
fa: متن

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: Continue
fa: ادامه

en: Are you sure you want to delete %title?
fa: آیا شما مطمئن هستید می‌خواهید %title را حذف کنید؟

en: All
fa: همه

en: Page
fa: صفحه

en: 1 hour | @count hours
fa[0]: 1 ساعت
fa[1]: @count ساعت

en: 1 day | @count days
fa[0]: 1 روز
fa[1]: @count روز

en: Always
fa: همیشه

en: Never
fa: هیچوقت

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Fields
fa: فیلدها

en: Contains
fa: شاملِ

en: Textfield
fa: فیلد متنی

en: Caching
fa: بکارگیری حافظه موقت

en: Load
fa: بارگذاری

en: Desc
fa: نزولی

en: Other
fa: ساير

en: Basic
fa: پایه

en: Choices
fa: انتخاب‌ها

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Operator
fa: عملگر

en: Equals
fa: مساوی

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: minutes
fa: دقیقه

en: Allowed HTML tags
fa: برچسب‌های مجاز HTML

en: Find
fa: پیدا کن

en: Select list
fa: فهرست انتخاب

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Less than
fa: کوچکتر از

en: Fade
fa: محو شدن

en: Slide
fa: لغزیدن

en: Next button text
fa: متن دکمه‌ی بعدی

en: Results
fa: نتایج

en: Style
fa: سبک

en: Relationship
fa: رابطه

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Apply
fa: تایید

en: Check boxes/radio buttons
fa: چک باکس/رادیویی

en: Form
fa: فرم

en: empty
fa: خالی

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: Pager
fa: صفحه‌بند

en: 1 year | @count years
fa[0]: 1 سال
fa[1]: @count سال

en: 1 week | @count weeks
fa[0]: 1 هفته
fa[1]: @count هفته

en: 1 min | @count min
fa[0]: 1 دقیقه
fa[1]: @count دقیقه

en: 1 sec | @count sec
fa[0]: 1 ثانیه
fa[1]: @count ثانیه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: field
fa: فیلد

en: 1 month | @count months
fa[0]: 1 ماه
fa[1]: @count ماه

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: Elements
fa: عنصرها

en: Autocomplete popup
fa: بازشونده تکمیل خودکار

en: Searching for matches...
fa: جستجو برای تطابق‌ها...

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Contextual filter
fa: فیلتر زمینه‌ای
