Flexiform (7.x-1.0-rc1) - en to nl translation catalogue (92 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Group
nl: Groep

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: more
nl: meer

en: Administration
nl: Beheer

en: Tags
nl: Labels

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Category
nl: Categorie

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Update
nl: Bijwerken

en: Access
nl: Toegang

en: remove
nl: verwijderen

en: View
nl: Weergeven

en: Path
nl: Pad

en: Refresh
nl: Verversen

en: Save Settings
nl: Instellingen opslaan

en: Add page
nl: Pagina toevoegen

en: Page
nl: Pagina

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Sticky at top of lists
nl: Vastgeplakt bovenaan de lijst

en: configure
nl: instellen

en: Default Value
nl: Standaardwaarde

en: Desc
nl: Aflopend

en: General
nl: Algemeen

en: Normal menu item
nl: Normaal menu-item

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: The configuration has been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Add new group
nl: Groep toevoegen

en: Entity
nl: Entiteit

en: None.
nl: Geen.

en: Display Options
nl: Weergave-opties

en: revert
nl: terugzetten

en: Apply
nl: Toepassen

en: Edit page
nl: Pagina bewerken

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Selection type
nl: Selectietype

en: Text to display
nl: Weer te geven tekst

en: clone
nl: dupliceren

en: Comment forms
nl: Reactieformulieren

en: export
nl: exporteer

en: translate
nl: vertalen

en: Edit Link
nl: Link bewerken

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Bundle
nl: Bundel

en: Delete Link
nl: Link verwijderen

en: Displays
nl: Weergaven

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Menu type
nl: Menutype

en: Substitutions
nl: Vervangingen

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: Add new group: you need to provide a label.
nl: Een nieuwe groep toevoegen: een label is verplicht.

en: Add new group: you need to provide a group name.
nl: Groep toevoegen: Een groepsnaam is verplicht.

en: Add element
nl: Element toevoegen

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Default tab
nl: Standaard tabblad

en: Change widget type.
nl: Widget-type wijzigen.

en: Comment display
nl: Reactieweergave

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: Parent for @title
nl: Bovenliggend onderdeel voor @title

en: Asc
nl: Oplopend

en: Field group format:
nl: Veldgroep-formaat:

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
nl: Nieuwe groep toevoegen: de groepsnaam %group_name is ongeldig. De naam mag alleen kleine letters (zonder accent), cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
nl: Nieuwe groep toevoegen: de groepsnaam %group_name is te lang. De naam mag niet langer zijn dan 32 karakters, dit is inclusief het voorvoegsel 'group_'.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
nl: Nieuwe groep toevoegen: de groepsnaam %groep_name bestaat al.

en: Comment fields
nl: Reactievelden

en:  - None -
nl:  - Geen -

en: New group %label successfully created.
nl: Nieuwe groep %label werd met succes gecreëerd.

en: Empty
nl: Leeg

en: Filter by tag
nl: Filter op tag

en: Add element: you must provide a label
nl: Element toevoegen: vul een label in

en: Add element: you must choose an entity
nl: Element toevoegen: kies een entiteit

en: Add element: you must choose an element
nl: Element toevoegen: kies een element
