Flexiform (7.x-1.0-rc3) - en to fr translation catalogue (127 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: E-mail
fr: Courriel

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Group
fr: Groupe

en: yes
fr: oui

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: more
fr: plus

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: view
fr: voir

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: edit
fr: modifier

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Access
fr: Accès

en: remove
fr: retirer

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: Refresh
fr: Actualiser

en: The username %name does not exist.
fr: Le nom d'utilisateur %name n'existe pas.

en: Save Settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: no
fr: non

en: Include
fr: Inclure

en: Exclude
fr: Exclure

en: Add page
fr: Ajouter une page

en: Page title
fr: Titre de page

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Roles
fr: Rôles

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Sticky at top of lists
fr: Epinglé en haut des listes

en: configure
fr: configurer

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: State
fr: État

en: Form Settings
fr: Paramètres du formulaire

en: General
fr: Général

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Tab
fr: Onglet

en: Normal menu item
fr: Élément de menu normal

en: Save settings
fr: Enregistrer les paramètres

en: Sort by
fr: Trier par

en: Regular expression
fr: Expression régulière

en: Leave blank for %anonymous.
fr: Laisser vide pour %anonymous.

en: The configuration has been saved.
fr: La configuration a été enregistrée.

en: Add new group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: Entity
fr: Entité

en: None.
fr: Aucun.

en: Display Options
fr: Afficher les Options

en: Next button text
fr: Texte du bouton Suivant

en: Parent term
fr: Terme parent

en: revert
fr: rétablir

en: Apply
fr: Appliquer

en: Edit page
fr: Modifier la page

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: clone
fr: cloner

en: Namespace
fr: espace de nommage

en: Element
fr: Élément

en: Effect
fr: Effet

en: Comment forms
fr: Les formulaires de commentaire

en: The configuration has been updated.
fr: La configuration a été mise à jour.

en: export
fr: exporter

en: translate
fr: traduire

en: Edit Link
fr: Lien de modification

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Bundle
fr: Type

en: This field is required
fr: Ce champ est requis

en: Delete Link
fr: Lien de suppression

en: Displays
fr: Affichages

en: Dropdown
fr: Liste déroulante

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Menu type
fr: Type de menu

en: The Field
fr: Le Champ

en: @identifier: @title
fr: @identifier : @title

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Add new group: you need to provide a label.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir une étiquette.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fr: Ajouter un nouveau groupe : vous devez fournir un nom de groupe.

en: Add element
fr: Ajouter un élément

en: Form state
fr: Etat de formulaire

en: Operations links
fr: Liens d'actions

en: Default tab
fr: Onglet par défaut

en: Change widget type.
fr: Modifier le type de widget.

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Local action
fr: Action locale

en: Comment display
fr: Affichage des commentaires

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Parent for @title
fr: Parent de @title

en: Custom HTML
fr: HTML personnalisé

en: Field group format:
fr: Format de groupe de champs :

en: Add new group: the group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name est invalide. Le nom ne doit contenir que des minuscules non accentuées, des nombres et des tirets bas.

en: Add new group: the group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name est trop long. Le nom est limité à 32 caractères en incluant le préfixe 'group_'.

en: Add new group: the group name %group_name already exists.
fr: Ajouter un nouveau groupe : le nom du groupe %group_name existe déjà.

en: Comment fields
fr: Champs de commentaires

en:  - None -
fr:  - Aucun(e) -

en: There are no inactive rules.
fr: Il n'y a aucune règle inactive.

en: Logged-in user
fr: Utilisateur connecté

en: New group %label successfully created.
fr: Nouveau groupe %label créé avec succès.

en: Master
fr: Principal

en: No menu item
fr: Pas d'élement de menu

en: Filter by tag
fr: Filtrer par étiquette

en: has value...
fr: a comme valeur...

en: Add dependency
fr: Ajouter une dépendance

en: Flexiform: @form_label (@form)
fr: Flexiform : @form_label (@form)
