Flexiform (7.x-1.0-rc3) - en to id translation catalogue (94 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: yes
id: ya

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: more
id: selengkapnya

en: Administration
id: Administrasi

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Link
id: Tautan

en: Parent
id: Induk

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Access
id: Akses

en: remove
id: buang

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Refresh
id: Segarkan

en: The username %name does not exist.
id: Anggota %name tidak ada.

en: no
id: tidak

en: Include
id: Termasuk

en: Exclude
id: Kecualikan

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Roles
id: Peran

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: configure
id: konfigurasi

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Widget
id: Piranti

en: State
id: Status

en: General
id: Umum

en: Anonymous
id: Anonim

en: Normal menu item
id: Item menu normal

en: Save settings
id: Simpan pengaturan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Condition
id: Kondisi

en: Regular expression
id: Ekspresi reguler

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: The configuration has been saved.
id: Konfigurasi telah disimpan

en: Add new group
id: Tambahkan kelompok baru

en: Entity
id: Entitas

en: None.
id: Tidak ada.

en: Parent term
id: Istilah induk

en: revert
id: kembalikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Selection type
id: Jenis pilihan

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: clone
id: Klon

en: Element
id: Elemen

en: Effect
id: Efek

en: Comment forms
id: Form komentar

en: Edit Link
id: Sunting tautan

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Bundle
id: Bundel

en: Displays
id: Tampilan

en: Dropdown
id: Menu tarik turun

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Operations links
id: Tautan operasi

en: Change widget type.
id: Ubah jenis widget

en: Entity ID
id: ID Entitas

en: Comment display
id: Tampilan Komentar

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Parent for @title
id: Induk untuk @title

en: Asc
id: Urutan turun

en: Comment fields
id: Berkas komentar

en: Models
id: Model
