Flexiform (7.x-1.0-rc3) - en to tr translation catalogue (109 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: delete
tr: sil

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: yes
tr: evet

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: more
tr: daha fazla

en: Administration
tr: Yönetim

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: view
tr: görüntüle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Password
tr: Parola

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Link
tr: Bağlantı

en: Parent
tr: Üst öge

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Update
tr: Güncelle

en: Access
tr: Erişim

en: remove
tr: sil

en: View
tr: Görüntüle

en: Path
tr: Yol

en: Refresh
tr: Yenile

en: Menu
tr: Menü

en: The username %name does not exist.
tr: %name isimli kullanıcı mevcut değil.

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: no
tr: hayır

en: Include
tr: Dahil et

en: Exclude
tr: Çıkar

en: Add page
tr: Sayfa ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Always
tr: Her zaman

en: Never
tr: Asla

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: configure
tr: yapılandır

en: Authored by
tr: Yazan

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: General
tr: Genel

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Tab
tr: Sekme

en: Normal menu item
tr: Normal menü öğesi

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Condition
tr: Koşul

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Leave blank for %anonymous.
tr: %anonymous için boş bırakın.

en: The configuration has been saved.
tr: Yapılandırma kaydedildi.

en: Entity
tr: Nesne

en: None.
tr: Hiçbiri.

en: Display Options
tr: Gösterim Seçenekleri

en: Parent term
tr: Üst terim

en: revert
tr: geri al

en: Apply
tr: Uygula

en: Edit page
tr: Sayfayı düzenle

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Element
tr: Öğe

en: Effect
tr: Etki

en: Comment forms
tr: Yorum formları

en: export
tr: dışarı ver

en: translate
tr: çeviri

en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Displays
tr: Görünümler

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Add new group: you need to provide a label.
tr: Yeni grup ekle: Bir etiket belirtmeniz gerekir.

en: Add new group: you need to provide a group name.
tr: Yeni grup ekle: Bir grup adı belirtmeniz gerekir.

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Change widget type.
tr: Arayüz nesnesi türünü değiştir.

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Local action
tr: Yerel eylem

en: Comment display
tr: Yorum görünümü

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Parent for @title
tr: @title için üst öge

en: Asc
tr: Artan

en: Comment fields
tr: Yorum alanları

en: There are no inactive rules.
tr: Etkin olmayan hiçbir kural yok.

en: Master
tr: Ana (master)

en: Filter by tag
tr: Etikete göre süz
