Flipboard RSS (7.x-1.0-beta1) - en to ru translation catalogue (24 entries)

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Description field
ru: Поле описания

en: Views
ru: Представление

en: aggregator
ru: сбор новостей

en: Content field
ru: Поле материала

en: Fields
ru: Поля

en: Title field
ru: Заголовок полей

en: This will appear in the RSS feed itself.
ru: Это появится в RSS-ленте.

en: Image field
ru: Поле изображения

en: Link field
ru: Поле ссылки

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля заголовка RSS-элемента в каждой строке

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля ссылки RSS-элемента в каждой строке

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля описания RSS-элемента в каждой строке

en: Creator field
ru: Поле автора

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля автора RSS-элемента в каждой строке

en: Publication date field
ru: Поле даты публикации

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
ru: Плагин "строчного" стиля требует указания, какие поля представлений используются для элемента RSS.

en: Display fields as RSS items.
ru: Отображать поля как элементы RSS.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
ru: Поле, которое планируется использовать в качестве поля даты публикации RSS-элемента в каждой строке. Требуется для формата спецификации RFC 2822.

en: GUID settings
ru: Настройки GUID

en: GUID field
ru: Поле GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
ru: Глобальный уникальный ID элемента RSS.

en: GUID is permalink
ru: GUID - постоянная ссылка

en: The RSS item GUID is a permalink.
ru: GUID RSS-элемента - постоянная ссылка
