Flipboard RSS (7.x-1.0-beta1) - en to uk translation catalogue (24 entries)

en: - None -
uk: - Немає -

en: Description field
uk: Поле опису

en: Views
uk: Види

en: aggregator
uk: агрегатор

en: Content field
uk: Поле матеріалу

en: Fields
uk: Поля

en: Title field
uk: Поле заголовку

en: This will appear in the RSS feed itself.
uk: З'являтиметься безпосередньо в RSS-потоці.

en: Image field
uk: Поле зображення

en: Link field
uk: Поле посилання

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
uk: Поле, яке буде використовуватися як поле заголовку елемента RSS для кожного рядка.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
uk: Поле, яке буде використовуватися як поле посилання елемента RSS для кожного рядка. Це має бути відносний шлях Drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
uk: Поле, яке буде використовуватися як поле опису елемента RSS для кожного рядка.

en: Creator field
uk: Поле автора

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
uk: Поле, яке буде використовуватися як поле автора елемента RSS для кожного рядка.

en: Publication date field
uk: Поле дати публікації

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
uk: Для плаґіну стилю рядка необхідно зазначити які поля виду застосовуватимуться як елемент RSS.

en: Display fields as RSS items.
uk: Відображати поля як елементи RSS-потоку

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
uk: Поле, яке буде використовуватися як поле pubDate елементу RSS для кожного рядка. Воно має бути у форматі RFC 2822.

en: GUID settings
uk: Налаштування GUID

en: GUID field
uk: Поле GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
uk: Глобальний унікальний ідентифікатор елементу RSS-потоку.

en: GUID is permalink
uk: GUID є постійним посиланням

en: The RSS item GUID is a permalink.
uk: GUID елементу RSS-потоку являє собою постійне посилання.
