Food Delivery Profile (7.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (241 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: E-mail
fr: Courriel

en: Remove
fr: Retirer

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: more
fr: plus

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Quantity
fr: Quantité

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Home page
fr: Page d'accueil

en: Categories
fr: Catégories

en: Go
fr: Allez

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Center
fr: Centre

en: none
fr: aucun(e)

en: Name
fr: Nom

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: up
fr: haut

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Node ID
fr: Identifiant (ID) du nœud

en: Help
fr: Aide

en: Font
fr: Police

en: Move
fr: Déplacer

en: Catalog
fr: Catalogue

en: Main
fr: Principal

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Mise en page

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Titles
fr: Titres

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Separator
fr: Séparateur

en: Answer
fr: Réponse

en: All
fr: Tout

en: Block
fr: Bloc

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Comment
fr: Commentaire

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: Search settings
fr: Paramètres de recherche

en: Centered
fr: Centré(e)

en: URL:
fr: URL :

en: Updated:
fr: Mis à jour :

en: Sale
fr: Vente

en: Price
fr: Prix

en: Address
fr: Adresse

en: Payments
fr: Paiements

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Case
fr: Casse

en: Order
fr: Ordre

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Basic settings
fr: Paramètres de base

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full name
fr: Nom complet

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Request new password
fr: Demander un nouveau mot de passe

en: Languages
fr: Langues

en: Link Text
fr: Lier le texte

en: Middle
fr: Milieu

en: Map
fr: Carte

en: Alignment
fr: Alignement

en: Your Email
fr: Votre Courriel

en: Unit
fr: Unité

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Create new account
fr: Créer un nouveau compte

en: White
fr: Blanc

en: Slide
fr: Glisser

en: Team
fr: Equipe

en: Permissions
fr: Droits

en: Image Settings
fr: Réglages de l'image

en: Shopping cart
fr: Panier

en: Shipping
fr: Expédition

en: Product
fr: Produit

en: Global Settings
fr: Paramètres globaux

en: Show breadcrumbs
fr: Montrer le fil d'Ariane

en: details
fr: détails

en: Unpublished
fr: Non publié

en: You are here
fr: Vous êtes ici

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fr: Créer un nouveau formulaire ou questionnaire accessible aux utilisateurs. Les soumissions et leurs statistiques sont enregistrées et accessibles aux utilisateurs privilégiés.

en: Apply
fr: Appliquer

en: Bold
fr: Gras

en: CSS Selectors
fr: Sélecteurs CSS

en: Page width
fr: Largeur de la page

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Permalink
fr: Permalien

en: Inset
fr: Insérer

en: Hide
fr: Masquer

en: file system
fr: système de fichiers

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Newsletters
fr: Lettres d’information

en: Shadow
fr: Ombre

en: Left above
fr: En haut à gauche

en: Right above
fr: En haut à droite

en: Left below
fr: En bas à gauche

en: Right below
fr: En bas à droite

en: Offset
fr: Décalage

en: Greek
fr: Grec

en: Featured
fr: Recommandés

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Containing any of the words
fr: Contenant n'importe lequel des mots

en: Containing the phrase
fr: Contenant l'expression

en: Containing none of the words
fr: Ne contenant aucun des mots

en: Attribution
fr: Paternité

en: Login Block
fr: Block de connexion utilisateur

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisée

en: Billing information
fr: Informations de facturation

en: Regions
fr: Régions

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Main Content
fr: Contenu principal

en: Landscape
fr: Paysage

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: About me
fr: À propos de moi

en: Light
fr: Léger

en: First sidebar
fr: Première barre latérale

en: Second sidebar
fr: Seconde barre latérale

en: Additional settings
fr: Réglages additionnels

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
fr: Une publication de lettre d'information à envoyer aux adresses de courriel des abonnés.

en: Order total
fr: Total de la commande

en: Sort options
fr: Options de tri

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Add to cart form
fr: Formulaire d'ajout au panier

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Fieldset
fr: Groupe de champs

en: Popular tags
fr: Mots clés populaires

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Policy
fr: Politique

en: Naked
fr: Nu

en: Account Information
fr: Informations du compte

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Main content
fr: Contenu principal

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: Custom path
fr: Chemin personnalisé

en: Typography
fr: Typographie

en: Submitted by !username on !datetime
fr: Soumis par !username le !datetime

en: Column 1
fr: Colonne 1

en: Column 2
fr: Colonne 2

en: Column 3
fr: Colonne 3

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: AT Subtheme
fr: Sous-thème AT

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: (active tab)
fr: (onglet actif)

en: Status message
fr: Message d'état

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
fr: Le menu <em>Gestion</em> contient les liens des tâches administratives

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Public files
fr: Fichiers publics

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fr: Le répertoire %directory n'existe pas et n'a pas pu être créé.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
fr: Sélectionnez n'importe quel filtre et cliquez sur Appliquer pour voir les résultats

en: Menu Bar
fr: Barre de menu

en: Footer first column
fr: Première colonne du pied de page

en: Footer second column
fr: Seconde colonne du pied de page

en: Footer third column
fr: Troisième colonne du pied de page

en: Footer fourth column
fr: Quatrième colonne du pied de page

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Triptych first
fr: Premier triptyque

en: Triptych middle
fr: Triptyque du milieu

en: Triptych last
fr: Dernier triptyque

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: Image Alignment
fr: Alignement de l'image

en: Contact Us
fr: Nous contacter

en: Tertiary
fr: Tertiaire

en: Dark
fr: Sombre

en: Order owner
fr: Auteur de la commande

en: Cart summary
fr: Récapitulatif du panier

en: One column
fr: Une colonne

en: Facets block
fr: Bloc de facettes

en: Master
fr: Principal

en: Headings
fr: Titres

en: Shipping information
fr: Informations d'expédition

en: Standard Layout
fr: Mise en page standard

en: <h3>Standard Layout</h3><p>The standard layout is for desktops, laptops and other large screen devices.
fr: <h3>Mise en page standard</h3><p>La mise en page standard est destinée aux ordinateurs de bureau, aux ordinateurs portables et autres écrans larges.

en: Choose sidebar layout
fr: Choisir la mise en page des barres latérales (sidebars)

en: <strong>Choose sidebar positions</strong>
fr: <strong>Choisissez les positions des barres latérales</strong>

en: Set sidebar widths
fr: Définir les largeurs des barres latérales

en: <strong>Set the width of each sidebar</strong>
fr: <strong>Définir la largeur de chaque barre latérale</strong>

en: Set the page width
fr: Définir la largeur de page

en: <strong>Set the page width</strong>
fr: <strong>Définir la largeur de page</strong>

en: Set a max width
fr: Définir une largeur maximum

en: Standard Screen Media Queries
fr: Requêtes de Média (media queries) Écran Standard

en: Media query for this layout
fr: Requête de média (media query) pour cette mise en page

en: Tablet Layout
fr: Mise en page pour Tablette

en: Tablet Landscape Media Queries
fr: Requêtes de média pour tablette en mode paysage

en: Tablet Portrait Media Queries
fr: Requêtes de média pour tablette en mode portrait

en: <h3>Breadcrumb Settings</h3>
fr: <h3>Paramètres du Fil d'Ariane</h3>

en: Show the homepage link
fr: Montrer le lien Accueil

en: <h3>Login Block Options</h3>
fr: <h3>Options du Bloc de Connexion</h3>

en: Wrap menu item text in SPAN tags - useful for certain theme or design related techniques
fr: Texte de l'enveloppe de l'élément de menu dans les balises SPAN - utiles pour les techniques relatives à certains thème ou design.

en: Default font
fr: Police par défaut

en: This will only affect images added using an image-field. If you use another method such as embedding images directly into text areas this will not affect those images.
fr: Ceci n'affectera que les images utilisant un champ image. Si vous utilisez une autre méthode telle que les images imbriquées directement dans les zones de texte, ces dernières ne seront pas affectées.

en: Image Captions
fr: Légende de l'image

en: <strong>Display the image title as a caption</strong>
fr: <strong>Affiche le titre de l'image comme légende</strong>

en: Show captions on teaser view
fr: Afficher les légendes dans la vue d'accroche.

en: Show captions on full view
fr: Afficher les légendes dans la vue complète

en: Newsletter category
fr: Catégorie de lettre d'information

en: Simplenews newsletter
fr: Lettre d'information Simplenews

en: Checking this setting will hide comment titles using element-invisible. Hiding rather than removing titles maintains accessibility and semantic structure while not showing titles to sighted users.
fr: Cocher ce paramètre masquera les titres de commentaires en utilisant element-invisible. Le fait de masquer les titres plutôt que de les supprimer maintient l'accessibilité et une structure sémantique tout en ne montrant pas les titres pour les utilisateurs voyants.

en: Extra Classes
fr: Classes supplémentaires

en: Management
fr: Gestion

en: Small caps
fr: Petites capitales

en: <h3>Accessibility</h3>
fr: <h3>Accessibilité</h3>

en: Touch Icons
fr: Icônes Touch

en: Image alignment and captions
fr: Légendes et alignement des images

en: Apple touch icons
fr: Icônes touch d'Apple

en: Debuggers
fr: Débogueurs

en: Breakpoints
fr: Points-d'arrêts

en: Commerce settings
fr: Configurations de Commerce

en: User block
fr: Bloc d'utilisateur

en: <h3>User block</h3>
fr: <h3>Bloc d'utilisateur</h3>

en: iPad: 76x76
fr: iPad : 76x76

en: iPhone Retina: 120x120
fr: iPhone Retina : 120x120
