Food Delivery Profile (7.x-1.0-beta4) - en to nl translation catalogue (202 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Subscribe
nl: Abonneer

en: more
nl: meer

en: Comments
nl: Reacties

en: More
nl: Meer

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Tags
nl: Labels

en: Home page
nl: Voorpagina

en: Categories
nl: Categorieën

en: Go
nl: Filter

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: None
nl: Geen

en: Weight
nl: Gewicht

en: Image
nl: Afbeelding

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Types
nl: Soorten

en: none
nl: geen

en: Name
nl: Naam

en: Go to previous page
nl: Ga naar vorige pagina

en: up
nl: omhoog

en: Go to parent page
nl: Naar de bovenliggende pagina

en: Go to next page
nl: Ga naar volgende pagina

en: Node ID
nl: Node-ID

en: Font
nl: Lettertype

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Catalog
nl: Catalogus

en: Main
nl: Hoofd

en: Theme
nl: Thema

en: Layout
nl: Lay-out

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Total
nl: Totaal

en: Advanced search
nl: Uitgebreid zoeken

en: Titles
nl: Titels

en: User
nl: Gebruiker

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: FAQ
nl: Veelgestelde vragen

en: Question
nl: Vraag

en: Answer
nl: Antwoord

en: All
nl: Alle

en: Block
nl: Blok

en: Page
nl: Pagina

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Custom
nl: Aangepast

en: Comment
nl: Reactie

en: E-mail address
nl: E-mailadres

en: Search settings
nl: Zoekinstellingen

en: Normal
nl: Normaal

en: Updated:
nl: Bijgewerkt:

en: Sale
nl: Verkoop

en: Price
nl: Prijs

en: Address
nl: Adres

en: Desc
nl: Aflopend

en: Payments
nl: Betalingen

en: First name
nl: Voornaam

en: Last name
nl: Achternaam

en: User login
nl: Gebruikerslogin

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Case
nl: Hoofdlettergebruik

en: Order
nl: Volgorde

en: Position
nl: Positie

en: Phone Number
nl: Telefoonnummer

en: Basic settings
nl: Basisinstellingen

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Full name
nl: Volledige naam

en: ‹ previous
nl: ‹ vorige

en: next ›
nl: volgende ›

en: Request new password
nl: Nieuw wachtwoord aanvragen

en: Languages
nl: Talen

en: Middle
nl: Midden

en: Map
nl: Landkaart

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Your Email
nl: Uw e-mailadres

en: Unit
nl: Eenheid

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Create new account
nl: Nieuw account aanmaken

en: White
nl: Wit

en: Slide
nl: Schuiven

en: Team
nl: Ploeg

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Shopping cart
nl: Winkelwagen

en: Shipping
nl: Verzending

en: Global Settings
nl: Algemene instellingen

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: You are here
nl: U bent hier

en: Webform
nl: Formulier

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
nl: Een nieuw formulier of vragenlijst aanmaken. Resultaten en statistieken worden opgeslagen en zijn toegankelijk voor gebruikers met de juiste rechten.

en: Apply
nl: Toepassen

en: Bold
nl: Vet

en: CSS Selectors
nl: CSS-selectors

en: Menus
nl: Menu's

en: Float
nl: Zwevendekommagetal

en: Hide
nl: Verbergen

en: file system
nl: Bestandssysteem

en: « first
nl: « eerste

en: last »
nl: laatste »

en: Newsletters
nl: Nieuwsbrieven

en: Left above
nl: Links boven

en: Right above
nl: Rechts boven

en: Left below
nl: Links onder

en: Right below
nl: Rechts onder

en: Greek
nl: Grieks

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

en: Containing any of the words
nl: Bevat een van de woorden

en: Containing the phrase
nl: Bevat de woordcombinatie

en: Containing none of the words
nl: Bevat geen van de woorden

en: Attribution
nl: Naamsvermelding

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: Billing information
nl: Factuurinformatie

en: Regions
nl: Gebieden

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Main Content
nl: Hoofdinhoud

en: Landscape
nl: Landschap

en: Portrait
nl: Portret

en: Error message
nl: Foutmelding

en: User account
nl: Gebruikersaccount

en: Warning message
nl: Waarschuwingsbericht

en: About me
nl: Over mij

en: Light
nl: Licht

en: First sidebar
nl: Eerste zijbalk

en: Second sidebar
nl: Tweede zijbalk

en: Additional settings
nl: Aanvullende instellingen

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
nl: Nieuwsbriefuitgave te zenden naar de ingeschreven e-mailadressen.

en: Clients
nl: Afnemers

en: Order total
nl: Totaal bestelling

en: Sort options
nl: Sorteeropties

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Add to cart form
nl: Toevoegen aan winkelwagenformulier

en: Secondary
nl: Secundair

en: Upper case
nl: Hoofdletters

en: Lower case
nl: Kleine letters

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Fieldset
nl: Veldengroep

en: Latin
nl: Latijn

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Styles
nl: Stijlen

en: Policy
nl: Beleid

en: Naked
nl: Naakt

en: On sale
nl: In uitverkoop

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Main content
nl: Hoofdinhoud

en: Page top
nl: Bovenkant pagina

en: Page bottom
nl: Onderkant pagina

en: Sidebar first
nl: Eerste zijbalk

en: Max width
nl: Maximale breedte

en: Custom path
nl: Aangepast pad

en: Typography
nl: Typographie

en: Submitted by !username on !datetime
nl: Door !username op !datetime

en: Secondary menu
nl: Secundair menu

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: (active tab)
nl: (actieve tabblad)

en: Status message
nl: Statusbericht

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
nl: Het <em>Beheermenu</em> bevat links voor beheertaken.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
nl: Het <em>Hoofdmenu</em> wordt vaak gebruikt om de hoofdonderdelen van de website aan te geven bijvoorbeeld in een menu bovenaan de pagina.

en: Public files
nl: Publieke bestanden

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
nl: De map %directory bestaat niet en kon niet worden aangemaakt.

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nl: Gebruik <em>eenvoudige pagina's</em> voor vaste inhoud, zoals een 'Over ons'-pagina.

en: Select any filter and click on Apply to see results
nl: Selecteer een van de filters en klik op 'Toepassen' om het resultaat te zien

en: Menu Bar
nl: Menubalk

en: Footer first column
nl: Eerste kolom voettekst

en: Footer second column
nl: Tweede kolom voettekst

en: Footer third column
nl: Derde kolom voettekst

en: Footer fourth column
nl: Vierde kolom voettekst

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Sidebar second
nl: Tweede zijbalk

en: Triptych first
nl: Eerste paneel drieluik

en: Triptych middle
nl: Middelste paneel drieluik

en: Triptych last
nl: Laatste paneel drieluik

en: Sale price
nl: Uitverkoopprijs

en: Tertiary
nl: Tertiaire

en: Dark
nl: Donker

en: Order owner
nl: Bestellingseigenaar

en: Asc
nl: Oplopend

en: Cart summary
nl: Winkelwagen-overzicht

en: One column
nl: Één kolom

en: Headings
nl: Koppen

en: Shipping information
nl: Verzendinformatie

en: Newsletter category
nl: Nieuwsbriefcategorie

en: Simplenews newsletter
nl: Simplenews-nieuwsbrief

en: Management
nl: Beheer

en: Apple touch icons
nl: Apple touch-iconen

en: Debuggers
nl: Ontwikkelhulpen

en: Show window size - appears in the bottom right corner
nl: Vensterformaat tonen (verschijnt rechtsonder in de hoek)

en: If checked, the <em>Sale price</em> value will be used rather than the normal price.
nl: Indien aangevinkt zal de waarde in <em>Uitverkoopprijs</em> worden gebruikt in plaats van de normale prijs.

en: This price will be used if the <em>On sale</em> checkbox is checked.
nl: Deze prijs zal gebruikt worden indien <em>In de uitverkoop</em> is aangevinkt.

en: Append the page title to the breadcrumb trail
nl: Plaats de paginatitel achter het kruimelpad

en: Commerce checkout pane
nl: Commerce Checkout-paneel

en: Commerce settings
nl: Instellingen voor Commerce

en: Line items referenced by commerce_line_items
nl: Items waarnaar verwezen wordt door commerce_line_items
