Food Delivery Profile (7.x-1.0-beta5) - en to id translation catalogue (156 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: E-mail
id: Email

en: Type
id: Jenis

en: Remove
id: Hapus

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: more
id: selengkapnya

en: Comments
id: Komentar

en: More
id: Selengkapnya

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Tags
id: Tag

en: Home page
id: Beranda

en: Categories
id: Kategori

en: Go
id: Cari

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: Size
id: Ukuran

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Types
id: Jenis-jenis

en: none
id: tidak ada

en: Name
id: Nama

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: up
id: ke atas

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Node ID
id: ID Node

en: Help
id: Bantuan

en: Font
id: fonta

en: Move
id: Pindah

en: Catalog
id: Katalog

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Advanced search
id: Pencarian lanjutan

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Separator
id: Pemisah

en: Question
id: Pertanyaan

en: Answer
id: Jawab

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Comment
id: Komentar

en: E-mail address
id: Alamat email

en: Search settings
id: Pengaturan pencarian

en: Updated:
id: Di-update:

en: Price
id: Harga

en: Address
id: Alamat

en: Payments
id: Pembayaran

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: User login
id: Login pengguna

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Case
id: Kasus

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Order
id: Urutan

en: Position
id: Posisi

en: Defaults
id: Bawaan

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full name
id: Nama lengkap

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Request new password
id: Lupa sandi

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Middle
id: Tengah

en: Map
id: Peta

en: Alignment
id: Perataan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Create new account
id: Buat akun baru

en: White
id: Putih

en: Permissions
id: Izin

en: Shopping cart
id: Keranjang belanja

en: Shipping
id: Pengiriman

en: Product
id: Produk

en: details
id: detil

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: You are here
id: Anda di sini

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
id: Buat bentuk baru atau kuesioner diakses oleh pengguna. Penyampaian hasil dan statistik dicatat dan dapat diakses oleh pemakai yang berhak.

en: Apply
id: Terapkan

en: Bold
id: Tebal

en: Menus
id: Menu

en: Page width
id: Lebar halaman

en: Float
id: Pecahan

en: Permalink
id: Link permanen

en: Hide
id: Sembunyikan

en: file system
id: sistem file

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Left above
id: Kiri atas

en: Right above
id: Kanan atas

en: Left below
id: Kanan bawah

en: Right below
id: Kanan bawah

en: Offset
id: Letak

en: Featured
id: Pilihan

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Containing any of the words
id: Berisi salah satu kata

en: Containing the phrase
id: Berisi frase

en: Containing none of the words
id: Tidak berisi kata

en: Billing information
id: Informasi Penagihan

en: Main Content
id: Konten Utama

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: User account
id: Keanggotaan

en: Warning message
id: Pesan peringatan

en: First sidebar
id: Sidebar pertama

en: Clients
id: Klien

en: Order total
id: Total Order

en: Main menu
id: Menu utama

en: Add to cart form
id: Tambahkan ke keranjang

en: Secondary
id: Sekunder

en: Upper case
id: Huruf Kapital

en: Lower case
id: Huruf kecil

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Styles
id: Gaya

en: Main content
id: Konten utama

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Typography
id: Tipografi

en: Submitted by !username on !datetime
id: Ditulis oleh !username pada !datetime

en: Column 3
id: Kolom 3

en: Column 4
id: Kolom 4

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Status message
id: Pesan status

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
id: Menu <em>Manajemen</em> berisi tautan untuk tugas-tugas administrasi.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
id: Menu <em>Utama</em> digunakan pada banyaksitus untuk menunjukan bagian yang utama dari sebuah situs, seringkali diletakan paling atas navigasi.

en: Public files
id: File untuk umum

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
id: Direktori %directory tidak ada dan tidak dapat dibuat.

en: Basic page
id: Halaman dasar

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
id: Gunakan <em>halaman dasar</em> untuk konten statis Anda, seperti halaman 'Tentang kami'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
id: Pilih filter dan klik Apply untuk melihat hasilnya

en: Menu Bar
id: Bilah menu

en: Footer first column
id: Footer kolom pertama

en: Footer second column
id: Footer kolom kedua

en: Footer third column
id: Footer kolom ketiga

en: Footer fourth column
id: Footer kolom keempat

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Triptych first
id: Triptych pertama

en: Triptych middle
id: Triptych tengah

en: Triptych last
id: Triptych terakhir

en: Aside
id: di samping

en: Tertiary
id: Tersier

en: Asc
id: Urutan turun

en: Shipping information
id: Alamat pengiriman

en: Management
id: Manajemen

en: AT Subtheme Custom Page Layout
id: Susunan laman kustom AT Subtema
