Food Delivery Profile (7.x-1.1) - en to da translation catalogue (176 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Remove
da: Fjern

en: Subscribe
da: Abonnér

en: more
da: mere

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: Quantity
da: Mængde

en: Home page
da: Forside

en: Categories
da: Kategorier

en: Go
da: Skift

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Types
da: Typer

en: none
da: ingen

en: Name
da: Navn

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: up
da: op

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Help
da: Hjælp

en: Font
da: Skrift

en: Move
da: Flyt

en: Catalog
da: Katalog

en: Main
da: Primær

en: Theme
da: Tema

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Total
da: I alt

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Titles
da: Titler

en: User
da: Bruger

en: Continue
da: Fortsæt

en: Separator
da: Skilletegn

en: Question
da: Spørgsmål

en: Answer
da: Svar

en: All
da: Alle

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Custom
da: Tilpasset

en: Comment
da: Kommentar

en: E-mail address
da: E-mail-adresse

en: Search settings
da: Søgeindstillinger

en: Updated:
da: Opdateret:

en: Sale
da: Udsalg

en: Price
da: Pris

en: Address
da: Adresse

en: Desc
da: Faldende

en: Payments
da: Betalinger

en: First name
da: Fornavn

en: Last name
da: Efternavn

en: User login
da: Log ind

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: Order
da: Rækkefølge

en: Position
da: Placering

en: Phone Number
da: Telefonnummer

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Defaults
da: Standarder

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full name
da: Fulde navn

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Request new password
da: Bestil ny adgangskode

en: Languages
da: Sprog

en: Middle
da: Midt

en: Map
da: Knyt

en: Alignment
da: Justering

en: Your Email
da: Din e-mail-adresse

en: Unit
da: Enhed

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Create new account
da: Opret konto

en: White
da: Hvid

en: Team
da: Hold

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Shopping cart
da: Indkøbskurv

en: Shipping
da: Forsendelse

en: Product
da: Produkt

en: Global Settings
da: Globale indstillinger

en: details
da: detaljer

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: You are here
da: Du er her

en: Webform
da: Webformular

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
da: Opret en ny formular eller et nyt spørgeskema. Resultater og statistik gemmes og er tilgængelige for priviligerede brugere.

en: Apply
da: Udfør

en: Bold
da: Fed

en: Menus
da: Menuer

en: Float
da: Kommatal

en: Inset
da: Forsænket

en: Hide
da: Skjul

en: file system
da: filsystem

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Newsletters
da: Nyhedsbreve

en: Offset
da: Forskydning

en: Greek
da: Græsk

en: Featured
da: Anbefalet

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Custom CSS
da: Tilrettet CSS

en: Billing information
da: Betalingsoplysninger

en: Regions
da: Regioner

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Main Content
da: Hoved-indhold

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: User account
da: Brugerkonto

en: Warning message
da: Advarsel

en: Light
da: Lyst

en: First sidebar
da: Første sidepanel

en: Second sidebar
da: Andet sidepanel

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
da: En nyhedsbrevsudgave som afventer udsendelse til tilmeldte e-mail-adresser.

en: Clients
da: Klienter

en: Order total
da: Ordretotal

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Add to cart form
da: Tilføj til indkøbskurv-formular

en: Secondary
da: Sekundær

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Account Information
da: Kontoinformation

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Page top
da: Sidehovede

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Sidebar first
da: Første sidebar

en: Custom path
da: Tilpasset sti

en: Typography
da: Typografi

en: Submitted by !username on !datetime
da: Indsendt af !username den !datetime

en: Secondary menu
da: Sekundær menu

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
da: Menuen <em>Management</em> indeholder links til administrative opgaver.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
da: Menuen <em>Main</em> bruges på mange sites til at vise sitets overordnede sektioner, typisk i en navigationsbjælke i toppen af siden.

en: Public files
da: Offentlige filer

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
da: Mappen %directory eksisterer ikke og kunne ikke oprettes.

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: Footer first column
da: Footer første spalte

en: Footer second column
da: Footer anden spalte

en: Footer third column
da: Footer tredje spalte

en: Footer fourth column
da: Footer fjerde spalte

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Sidebar second
da: Anden sidebar

en: Triptych first
da: Triptykon første

en: Triptych middle
da: Triptykon midt

en: Triptych last
da: Triptykon sidste

en: Capitalize
da: Kapitalisér

en: Dark
da: Mørkt

en: Order owner
da: Ordreejer

en: Asc
da: Stigende

en: Cart summary
da: Indkøbskurv resumé

en: One column
da: Én spalte

en: Shipping information
da: Forsendelsesoplysninger

en: Newsletter category
da: Nyhedsbrevskategori

en: Simplenews newsletter
da: Simplenews nyhedsbrev

en: Management
da: Administration

en: READ MORE
da: Læs mere
