Food Delivery Profile (7.x-1.1) - en to fa translation catalogue (164 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Type
fa: نوع

en: Remove
fa: حذف

en: Subscribe
fa: اشتراک

en: more
fa: بیشتر

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: More
fa: بیشتر

en: Quantity
fa: تعداد

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Home page
fa: صفحه خانگی

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Go
fa: برو

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Weight
fa: وزن

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Types
fa: انواع

en: none
fa: هیچ

en: Name
fa: نام

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: up
fa: بالا

en: Go to parent page
fa: برو به صفحه والد

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Help
fa: راهنما

en: Font
fa: فونت

en: Catalog
fa: کاتالوگ

en: Theme
fa: پوسته

en: Layout
fa: آرایش

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Total
fa: مجموع

en: Advanced search
fa: جستجوی پیشرفته

en: Titles
fa: عناوین

en: User
fa: کاربر

en: Continue
fa: ادامه

en: Separator
fa: جداکننده

en: Question
fa: سوال

en: Answer
fa: پاسخ

en: All
fa: همه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Header
fa: سربرگ

en: Footer
fa: پاورقی

en: Custom
fa: سفارشی

en: Comment
fa: دیدگاه

en: E-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک

en: Search settings
fa: تنظیمات جستجو

en: Normal
fa: عادی

en: URL:
fa: نشانی:

en: Updated:
fa: به‌روز شده:

en: Sale
fa: حراجی

en: Price
fa: قیمت

en: Address
fa: نشانی

en: Desc
fa: نزولی

en: Payments
fa: پرداخت‌ها

en: First name
fa: نام

en: Last name
fa: نام خانوادگی

en: User login
fa: ورود کاربر

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: Case
fa: مورد

en: Order
fa: سفارش

en: Position
fa: موقعیت

en: Phone Number
fa: شماره تلفن

en: Basic settings
fa: تنظیمات پایه

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Full name
fa: نام و نام خانوادگی

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Request new password
fa: درخواست گذرواژه جدید

en: Languages
fa: زبان‌ها

en: Map
fa: نقشه

en: Alignment
fa: تراز

en: Your Email
fa: پست الکترونیکی شما

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Create new account
fa: ایجاد حساب جدید

en: White
fa: سفید

en: Slide
fa: لغزیدن

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Shopping cart
fa: سبد خرید

en: Shipping
fa: حمل و نقل

en: Product
fa: محصول

en: details
fa: جزئیات

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: You are here
fa: شما اینجا هستید

en: Webform
fa: فرم ساز

en: Apply
fa: تایید

en: Bold
fa: برجسته

en: Menus
fa: منوها

en: Float
fa: شناور

en: Permalink
fa: پیوند ثابت

en: ,
fa: ،

en: Hide
fa: پنهان کن

en: file system
fa: سیستم فایل

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Newsletters
fa: خبرنامه‌ها

en: Offset
fa: جابجایی

en: Greek
fa: یونانی

en: Featured
fa: ویژه

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Containing any of the words
fa: شامل هر یک از کلمات

en: Containing the phrase
fa: شامل عبارت

en: Containing none of the words
fa: شامل هیچ یک از کلمات

en: Billing information
fa: اطلاعات صورت‌حساب

en: Fonts
fa: فونت‌ها

en: Error message
fa: پیغام خطا

en: User account
fa: حساب کاربری

en: Warning message
fa: پیغام هشدار

en: Light
fa: روشن

en: First sidebar
fa: اولین نوار کناری

en: Second sidebar
fa: نوار جانبی دوم

en: Clients
fa: مشتریان

en: Order total
fa: کل سفارش

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: Add to cart form
fa: فرم افزودن به سبد خرید

en: Upper case
fa: حروف بزرگ

en: Lower case
fa: حروف کوچک

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: Latin
fa: لاتین

en: Vietnamese
fa: ویتنامی

en: Styles
fa: استایل ها

en: Page top
fa: بالای صفحه

en: Page bottom
fa: پایین صفحه

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: Submitted by !username on !datetime
fa: ارسال شده توسط !username در !datetime

en: Secondary menu
fa: منوی ثانویه

en: Main Menu
fa: منو اصلی

en: (active tab)
fa: (لبه فعال)

en: Status message
fa: پیغام وضعیت

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
fa: منوی <em>مدیران</em> شامل پیوندهایی برای کارهای مدیریتی است.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fa: منوی <em>اصلی</em> در بسیاری از سایت‌ها برای نمایش بخش‌های اصلی سایت و اغلب در نوار پیمایش فوقانی سایت کاربرد دارد.

en: Public files
fa: فایل‌های عمومی

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fa: پوشه %directory وجود ندارد یا قابل ایجاد نیست.

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Footer first column
fa: اولین ستون پاورقی

en: Footer second column
fa: دومین ستون پاورقی

en: Footer third column
fa: سومین ستون پاورقی

en: Footer fourth column
fa: ژهارمین ستون پاورقی

en: Khmer
fa: خمر

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: Triptych first
fa: عکس اول

en: Triptych middle
fa: عکس وسط

en: Triptych last
fa: عکس آخر

en: Dark
fa: تاریک

en: Order owner
fa: صاحب سفارش

en: Asc
fa: صعودی

en: Cart summary
fa: خلاصه سبد خرید

en: Master
fa: مدیر

en: Shipping information
fa: اطلاعات ارسال کالا

en: Newsletter category
fa: دسته خبرنامه

en: Management
fa: مدیریت
