Food Delivery Profile (7.x-1.1) - en to ja translation catalogue (203 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: E-mail
ja: メール

en: Type
ja: タイプ

en: Remove
ja: 削除

en: Subscribe
ja: 配信登録

en: more
ja: 続き

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: Quantity
ja: 数量

en: Tags
ja: タグ

en: Home page
ja: ホームページ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Go
ja: 実行

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: logo
ja: ロゴ

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Types
ja: タイプ

en: none
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: up
ja: 上

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Node ID
ja: ノードID

en: Help
ja: ヘルプ

en: Font
ja: フォント

en: Move
ja: 移動

en: Catalog
ja: カタログ

en: Main
ja: メイン

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Keywords
ja: キーワード

en: Total
ja: 合計

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: Titles
ja: タイトル

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Separator
ja: セパレーター

en: Question
ja: 質問

en: Answer
ja: 回答

en: All
ja: すべて

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Custom
ja: カスタム

en: Comment
ja: コメント

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Search settings
ja: 検索の設定

en: Normal
ja: ノーマル

en: Centered
ja: 中央

en: Updated:
ja: 更新:

en: Price
ja: 価格

en: Address
ja: 住所

en: Desc
ja: 降順

en: Payments
ja: 決済

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: Case
ja: 大文字小文字

en: Order
ja: オーダー

en: Position
ja: ポジション

en: Basic settings
ja: 基本設定

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full name
ja: フルネーム

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Request new password
ja: パスワードの再発行

en: Languages
ja: 言語

en: Middle
ja: 中

en: Map
ja: 地図

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Unit
ja: 単位

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: White
ja: 白

en: Slide
ja: スライド

en: Permissions
ja: 権限

en: Shopping cart
ja: ショッピングカート

en: Shipping
ja: 配送

en: Product
ja: 商品

en: details
ja: 詳細

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: You are here
ja: 現在地

en: Webform
ja: ウェブフォーム

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ja: ユーザーがアクセス可能なフォームやアンケートを作成します。送信内容や統計は記録され、特定のユーザーがそれを閲覧できます。

en: Apply
ja: 適用

en: Bold
ja: ボールド

en: Menus
ja: メニュー

en: Page width
ja: ページ幅

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Hide
ja: 非表示

en: file system
ja: ファイルシステム

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Newsletters
ja: ニュースレター

en: Left above
ja: 左上

en: Right above
ja: 右上

en: Left below
ja: 左下

en: Right below
ja: 右下

en: Offset
ja: オフセット

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Featured
ja: 主な

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Containing any of the words
ja: 以下のいずれかのワードを含む

en: Containing the phrase
ja: 以下のフレーズを含む

en: Containing none of the words
ja: 以下のいずれのワードも含まない

en: Attribution
ja: 表示(Attribution)

en: Billing information
ja: 請求情報

en: Regions
ja: リージョン

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Metatags
ja: メタタグ

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Second sidebar
ja: 第2サイドバー

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
ja: 配信登録されたメールアドレスに送信されるニュースレター発行物です。

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Add to cart form
ja: "カートへ入れる" フォーム

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Fieldset
ja: フィールドセット

en: Latin
ja: ラテン語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Styles
ja: スタイル

en: Policy
ja: ポリシー

en: On sale
ja: 発売中

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Design
ja: デザイン

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Max width
ja: 最大の幅

en: Submitted by !username on !datetime
ja: 作成者:!username 作成日:!datetime

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
ja: <strong>管理</strong>メニューに管理用タスクのメニューが含まれています。

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
ja: <strong>メイン</strong>メニューは多くのサイトで、サイト内の主な項目へのリンクのために使われます。最上部のナビゲーションバーとして表示されるのが一般的です。

en: Public files
ja: パブリックファイル

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ja: ディレクトリー %directory は存在せず、作成もできませんでした。

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Footer first column
ja: フッターの1番目のカラム

en: Footer second column
ja: フッターの2番目のカラム

en: Footer third column
ja: フッターの3番目のカラム

en: Footer fourth column
ja: フッターの4番目のカラム

en: Khmer
ja: クメール語

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Triptych first
ja: トリプテック　先頭

en: Triptych middle
ja: トリプティック　中央

en: Triptych last
ja: トリプティック　最後

en: Asc
ja: 昇順

en: One column
ja: 1カラム

en: Master
ja: マスター

en: Choose sidebar layout
ja: サイドバーのレイアウトを選択

en: <strong>Choose sidebar positions</strong>
ja: <strong>サイドバーの位置を選択</strong>

en: Set sidebar widths
ja: サイドバーの幅の設定

en: <strong>Set the width of each sidebar</strong>
ja: <strong>各サイドバーの幅</strong>

en: Set the page width
ja: ページの幅

en: <strong>Set the page width</strong>
ja: <strong>ページの幅の設定</strong>

en: Standard Screen Media Queries
ja: 標準のスクリーンメディア クエリー

en: Media query for this layout
ja: このレイアウトのためのメディア クエリー

en: Tablet Landscape Media Queries
ja: ワイドタブレット メディアクエリー

en: Tablet Portrait Media Queries
ja: ナロー タブレット メディアクエリー

en: Newsletter category
ja: ニュースレターのカテゴリー

en: Management
ja: 管理

en: Enter a comma seperated list of fonts, with no trailing comma. Names with spaces should be wrapped in single quotes, for example <code>'Times New Roman'</code>.
ja: カンマで区切られたフォントのリストを入力します。末尾にカンマは入りません。スペースを含む名前は、一重引用符で囲む必要があります (例: <code>'Times New Roman'</code>)。

en: One Column Stacked
ja: 一コラム 固定

en: One Column Vertical Sidebars
ja: 一コラム 垂直サイドバー

en: Two Sidebars Left
ja: サイドバー2つ左

en: Two Sidebars Left Stacked
ja: サイドバー2つ左 固定

en: Two Sidebars Right
ja: サイドバー2つ右

en: Paste the Google font name, e.g. <code>Open Sans Condensed</code>. Only add one font.
ja: Googleフォント名を貼り付けてください (例: <code>Open Sans Condensed</code>。フォントを1つだけ追加します。

en: Enter a comma seperated list of valid CSS selectors, with no trailing comma, such as <code>.node-content, .block-content</code>. Note that due to security reason you cannot use the greater than symbol (>) as a child combinator selector.
ja: 有効なCSSセレクタのカンマ区切りリストを入力します。末尾にカンマ ( <code>.node-content, .block-content</code>など) はありません。セキュリティ上の理由により、子コンビネータセレクタとして大なり記号 (>) を使用することはできません。

en: Do not include @media, it's included automatically.
ja: @media を含めないでください。これは自動的に含められます。

en: <h3>Tablet Layout</h3><p>Tablet devices such as iPad, Android and Windows tablets have two orientations - landscape and portrait, which can also be thought of as wide and narrow tablets. You can configure a different layout for each orientation.</p>
ja: <h3>タブレット レイアウト</h3><p>iPad、Android、Windows タブレットのようなタブレットデバイスは二つの向きがあります - 風景画(横方向)と人物画(縦方向)で、ワイドなタブレットやナローなタブレットとして考えられます。それぞれの向きに対して異なるレイアウトを設定できます。</p>

en: <h4>Landscape tablet <span class="field-description-info">(wide)</span></h4>
ja: <h4>風景画 タブレット <span class="field-description-info">(ワイド)</span></h4>

en: <h4>Portrait tablet <span class="field-description-info">(narrow)</span></h4>
ja: <h4>人物画 タブレット <span class="field-description-info">(ナロー)</span></h4>

en: <h3>Smalltouch Layout</h3><p>Smalltouch devices such as iPhone, Android and Windows phones have two orientations - landscape and portrait, which can also be thought of as wide and arrow smalltouch devices. You can configure a layout for landscape orientation only - portrait orientation (narrow) will always display in one column (all regions full width and stacked) with sidebars below the main content.</p>
ja: <h3>スモールタッチ レイアウト</h3><p>iPhone、Android、Windows phones のようなスモールタッチ デバイスは二つの向きがあります - 風景画(横方向)と人物画(縦方向)で、ワイドなスモールタッチやナローなスモールタッチとして考えられます。横方向のみのレイアウトを設定することができます - 縦方向(ナロー)は常に一コラムとして (全領域が完全な幅を持ち固定で)サイドバーはメインコンテンツの下に描画されるでしょう。</p>

en: <h4>Landscape smalltouch <span class="field-description-info">(wide)</span></h4>
ja: <h4>風景画 スモールタッチ <span class="field-description-info">(ワイド)</span></h4>

en: Smalltouch Landscape Media Queries
ja: スモールタッチ 横方向 メディアクエリー

en: Smalltouch Portrait Media Queries
ja: スモールタッチ 縦方向 メディアクエリー

en: <p>Styles entered here are saved to <code>themename.custom.css</code>, at the path configured under "File Management" settings.</p><p>Direct, manual changes to <code>themename.custom.css</code> will always be overwritten by submitting this form. Consider using a sub-theme for major changes or a CSS file declared in the info file.</p><p>Note that for security reasons you cannot use the greater than symbol (>) as a child combinator selector.</p>
ja: <p>ここに入力されたスタイルは、 "ファイル管理"設定で設定されたパスで <code>themename.custom.css</code>に保存されます。 </p><p><code>themename.custom.css</code>を直接、手動により変更すれば、このフォームを投稿すると常に上書きされます。大きな変更のためサブテーマを使用するか、infoファイルで宣言されたCSSファイルを使用することを検討してください。 </p><p>セキュリティ上の理由から、より大きい記号 (>) を子コンビネータセレクタとして使用することはできません。 </p>
