Food Delivery Profile (7.x-1.1) - en to pl translation catalogue (223 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: Body
pl: Treść

en: Type
pl: Typ

en: Remove
pl: Usuń

en: Subscribe
pl: Subskrybuj

en: more
pl: więcej

en: Comments
pl: Komentarze

en: More
pl: Więcej

en: Quantity
pl: Ilość

en: Tags
pl: Tagi

en: Home page
pl: Strona domowa

en: Categories
pl: Kategorie

en: Go
pl: Idź

en: Advanced options
pl: Zaawansowane ustawienia

en: Size
pl: Rozmiar

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Resetuj

en: None
pl: Brak

en: Weight
pl: Waga

en: Image
pl: Obraz

en: Center
pl: Środek

en: Types
pl: Typy

en: none
pl: brak

en: Name
pl: Nazwa

en: Go to previous page
pl: Przejdź do poprzedniej strony

en: up
pl: w górę

en: Go to parent page
pl: Wyświetla stronę nadrzędną

en: Go to next page
pl: Przejdź do następnej strony

en: Node ID
pl: ID zawartości

en: Help
pl: Pomoc

en: Font
pl: Czcionka

en: Move
pl: Przenieś

en: Catalog
pl: Katalog

en: Main
pl: Główne

en: Theme
pl: Skórka

en: Layout
pl: Układ

en: Keywords
pl: Słowa kluczowe

en: Total
pl: Razem

en: Advanced search
pl: Zaawansowane wyszukiwanie

en: Titles
pl: Tytuły

en: User
pl: Użytkownik

en: Continue
pl: Kontynuuj

en: Question
pl: Pytanie

en: Answer
pl: Odpowiedź

en: All
pl: Wszystko

en: Block
pl: Blok

en: Page
pl: Strona

en: Extensions
pl: Rozszerzenia

en: Header
pl: Nagłówek

en: Footer
pl: Stopka

en: Custom
pl: Własne

en: Comment
pl: Komentarz

en: E-mail address
pl: Adres e-mail

en: Search settings
pl: Ustawienia wyszukiwarki

en: Normal
pl: Zwykły

en: Centered
pl: Wyśrodkowane

en: Updated:
pl: Zaktualizowano:

en: Sale
pl: Sprzedaż

en: Price
pl: Cena

en: Address
pl: Adres

en: Desc
pl: Malejąco

en: Payments
pl: Płatności

en: First name
pl: Imię

en: Last name
pl: Nazwisko

en: User login
pl: Nazwa użytkownika

en: Add new comment
pl: Dodaj komentarz

en: Case
pl: Wielkość liter

en: Order
pl: Kolejność

en: Position
pl: Pozycja

en: Phone Number
pl: Numer telefonu

en: Basic settings
pl: Ustawienia podstawowe

en: Defaults
pl: Domyślne

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Full name
pl: Pełna nazwa

en: ‹ previous
pl: ‹ poprzednia

en: next ›
pl: następna ›

en: Request new password
pl: Prześlij nowe hasło

en: Languages
pl: Języki

en: Middle
pl: Środek

en: Map
pl: Mapa

en: Alignment
pl: Wyrównanie

en: Your Email
pl: Twój e-mail

en: Unit
pl: Jednostka

en: Sidebar
pl: Pasek boczny

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Create new account
pl: Utwórz nowe konto

en: White
pl: Biały

en: Team
pl: Zespół

en: Permissions
pl: Uprawnienia

en: Shopping cart
pl: Koszyk na zakupy

en: Shipping
pl: Dostawa

en: Product
pl: Produkt

en: Global Settings
pl: Ustawienia Globalne

en: Slider
pl: Suwak

en: details
pl: szczegóły

en: Unpublished
pl: Nieopublikowany

en: You are here
pl: Jesteś tutaj

en: Webform
pl: Formularz

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pl: Twórz formularze i ankiety dostępne dla użytkowników. Zgłoszenia i statystyki dostępne są dla uprawnionych użytkowników.

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Bold
pl: Pogrubienie

en: Menus
pl: Menu

en: Page width
pl: Szerokość strony

en: Float
pl: Liczba zmiennoprzecinkowa

en: Permalink
pl: Adres

en: Inset
pl: Wypustka

en: Hide
pl: Ukryj

en: file system
pl: system plików

en: « first
pl: « pierwsza

en: last »
pl: ostatnia »

en: Newsletters
pl: Newslettery

en: Shadow
pl: Cień

en: Left above
pl: Lewa powyżej

en: Right above
pl: Prawa powyżej

en: Left below
pl: Lewa poniżej

en: Right below
pl: Prawa poniżej

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: Greek
pl: Grecki

en: Featured
pl: Przedstawiony

en: Skip to main content
pl: Przejdź do treści

en: Accessibility
pl: Dostępność

en: Containing any of the words
pl: Zawiera którekolwiek ze słów

en: Containing the phrase
pl: Zawiera wyrażenie

en: Containing none of the words
pl: Nie zawiera żadnego ze słów

en: Attribution
pl: Autorstwo

en: Billing information
pl: Dane do płatności

en: Regions
pl: Regiony

en: Fonts
pl: Czcionki

en: Main Content
pl: Główna treść

en: Landscape
pl: Krajobraz

en: Portrait
pl: Portret

en: Error message
pl: Komunikat o błędzie

en: User account
pl: Konto użytkownika

en: Warning message
pl: Ostrzeżenie

en: Metatags
pl: Metatagi

en: Light
pl: Jasny

en: First sidebar
pl: Pierwsza kolumna boczna

en: Second sidebar
pl: Drugi pasek boczny

en: Additional settings
pl: Dodatkowe ustawienia

en: A newsletter issue to be sent to subscribed email addresses.
pl: Wydanie newslettera, które będzie wysłane na adresy e-mail  subskrybentów.

en: Order total
pl: Łączna wartość zamówienia

en: Sort options
pl: Opcje sortowania

en: Main menu
pl: Menu główne

en: Add to cart form
pl: Formularz dodawania do koszyka

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: Upper case
pl: Duże litery

en: Lower case
pl: Małe litery

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Fieldset
pl: Grupa pól

en: Latin
pl: Łacina

en: Vietnamese
pl: Wietnamski

en: Styles
pl: Style

en: Policy
pl: Polityka

en: Naked
pl: Nago

en: Breadcrumbs
pl: Breadcrumby

en: Main content
pl: Główna zawartość

en: Page top
pl: Góra strony

en: Page bottom
pl: Dół strony

en: Sidebar first
pl: Pierwsza kolumna boczna

en: Max width
pl: Maks. szerokość

en: Submitted by !username on !datetime
pl: Wysłane przez !username w !datetime

en: Column 1
pl: Kolumna 1

en: Column 2
pl: Kolumna 2

en: Column 3
pl: Kolumna 3

en: Column 4
pl: Kolumna 4

en: Column 5
pl: Kolumna 5

en: Column 6
pl: Kolumna 6

en: Secondary menu
pl: Menu odnośników dodatkowych

en: (active tab)
pl: (aktywna karta)

en: Status message
pl: Komunikat

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
pl: Menu <em>Zarządzania</em> zawiera linki do zadań administracyjnych.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
pl: <em>Główne</em> menu wykorzystywane jest na wielu witrynach do pokazywania najważniejszych sekcji serwisu, często w górnej części witryny.

en: Public files
pl: Pliki publiczne

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
pl: Katalog %directory nie istnieje i nie udało się go utworzyć.

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pl: Wybierz dowolny filtr i naciśnij Zastosuj, żeby zobaczyć wyniki.

en: Footer first column
pl: Pierwsza kolumna stopki

en: Footer second column
pl: Druga kolumna stopki

en: Footer third column
pl: Trzecia kolumna stopki

en: Footer fourth column
pl: Czwarta kolumna stopki

en: File Management
pl: Zarządzanie plikiem

en: Khmer
pl: Khmerski

en: Highlighted
pl: Wyróżnione

en: Sidebar second
pl: Druga kolumna boczna

en: Triptych first
pl: Pierwszy tryptyk

en: Triptych middle
pl: Środkowy tryptyk

en: Triptych last
pl: Ostatni tryptyk

en: Capitalize
pl: Kapitalki

en: Dark
pl: Ciemny

en: Order owner
pl: Właściciel zamówienia

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Cart summary
pl: Podsumowanie koszyka

en: One column
pl: Jedna kolumna

en: Facets block
pl: Blok fasety

en: Master
pl: Główny

en: Headings
pl: Nagłówki

en: Shipping information
pl: Dane do przesyłki

en: Standard Layout
pl: Standardowy szablon

en: Set a max width
pl: Ustaw maksymalną szerokość

en: Default font
pl: Domyślna czcionka

en: Image Captions
pl: Podpisy obrazków

en: Newsletter category
pl: Kategoria newslettera

en: Extra Classes
pl: Dodatkowe klasy

en: Management
pl: Zarządzanie

en: Highlight regions
pl: Podświetl regiony

en: "add selector in theme CSS"
pl: "dodaj selektor do CSS skórki"

en: <h3>Accessibility</h3>
pl: <h3>Dostępność</h3>

en: HTML5 support in IE
pl: Wsparcie HTML5 dla IE

en: Cyrillic
pl: Cyrylica

en: Character Sets
pl: Zestawy znaków

en: Remove the frontpage title
pl: Usuń tytuł strony głównej

en: Add rel=author to user names.
pl: Dodaj rel=author do nazw użytkowników

en: Remove links
pl: Usuń hiperłącza

en: Remove OpenID elements
pl: Usuń elementy OpenID

en: Horizontal login block
pl: Poziomy blok z logowaniem

en: Hide comment titles
pl: Ukryj tytuły komentarza

en: Hide region
pl: Ukryj region

en: Hide in all mobile devices
pl: Ukryj we wszystkich urządzeniach mobilnych

en: Move to:
pl: Przenieś do:
