Food Delivery Profile (7.x-1.0-beta4) - en to it translation catalogue (160 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Type
it: Tipo

en: Remove
it: Elimina

en: Subscribe
it: Registrati

en: more
it: altro

en: Comments
it: Commenti

en: More
it: Altro

en: Quantity
it: Quantità

en: Tags
it: Etichette

en: Categories
it: Categorie

en: Go
it: Vai

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Types
it: Tipi

en: none
it: nessuno

en: Name
it: Nome

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: up
it: su

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Help
it: Aiuto

en: Font
it: Carattere

en: Move
it: Sposta

en: Catalog
it: Catalogo

en: Theme
it: Tema

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Total
it: Totale

en: Advanced search
it: Ricerca avanzata

en: Titles
it: Titoli

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Separator
it: Separatore

en: Question
it: Domanda

en: Answer
it: Risposta

en: All
it: Tutti

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Comment
it: Commento

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Search settings
it: Impostazioni per la ricerca

en: Normal
it: Normale

en: Updated:
it: Aggiornato:

en: Sale
it: Vendita

en: Price
it: Prezzo

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Payments
it: Pagamenti

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: User login
it: Accesso utente

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Order
it: Ordina

en: Position
it: Posizione

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full name
it: Nominativo

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Request new password
it: Richiedi nuova password

en: Languages
it: Lingue

en: Map
it: Mappa

en: Alignment
it: Allineamento

en: Unit
it: Unità

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Create new account
it: Crea nuovo profilo

en: White
it: Bianco

en: Permissions
it: Permessi

en: Shopping cart
it: Carrello

en: Shipping
it: Spedizione

en: Product
it: Prodotto

en: details
it: dettagli

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: You are here
it: Tu sei qui

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea un nuovo form o questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrati e consultabili dagli utenti in possesso dei permessi opportuni.

en: Apply
it: Applica

en: Bold
it: Grassetto

en: Menus
it: Menù

en: Float
it: Virgola mobile

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: Hide
it: Nascondi

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Newsletters
it: Newsletter

en: Offset
it: Scostamento

en: Greek
it: Greco

en: Featured
it: In evidenza

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Containing any of the words
it: Contenente una qualsiasi delle parole

en: Containing the phrase
it: Contenente la frase

en: Containing none of the words
it: Contenente nessuna delle parole

en: Billing information
it: Dati per la fatturazione

en: Fonts
it: Caratteri

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: User account
it: Profilo utente

en: Warning message
it: Messaggio di avvertimento

en: Light
it: Chiaro

en: First sidebar
it: Prima barra laterale

en: Second sidebar
it: Seconda barra laterale

en: Additional settings
it: Impostazioni aggiuntive

en: Order total
it: Totale dell'ordine

en: Main menu
it: Menu principale

en: Add to cart form
it: Form aggiungi al carrello

en: Secondary
it: Secondario

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Latin
it: Latino

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Styles
it: Stili

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Submitted by !username on !datetime
it: Inviato da !username il !datetime

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: (active tab)
it: (scheda attiva)

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
it: Il menu <em>Gestione</em> contiene link alle operazioni di amministrazione.

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
it: Il <em>Menu principale</em> è usato in molti siti per elencare le sezioni principali del sito, spesso disposto in una barra orizzontale in alto.

en: Public files
it: File pubblici

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
it: La cartella %directory non esiste e non può essere creata.

en: Basic page
it: Pagina base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
it: Utilizza <em>pagine di base</em> per i tuoi contenuti statici come ad esempio per una pagina 'Chi siamo'.

en: Select any filter and click on Apply to see results
it: Seleziona qualsiasi filtro e clicca su Applica per visualizzare i risultati

en: Footer first column
it: Piè pagina - Prima colonna

en: Footer second column
it: Piè pagina - Seconda colonna

en: Footer third column
it: Piè pagina - Terza colonna

en: Footer fourth column
it: Piè pagina - Quarta colonna

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Triptych first
it: Primo elemento del trittico

en: Triptych middle
it: Elemento centrale del trittico

en: Triptych last
it: Ultimo elemento del trittico

en: Dark
it: Scuro

en: Order owner
it: Proprietario dell'ordine

en: Cart summary
it: Riepilogo carrello

en: One column
it: Una colonna

en: Master
it: Principale

en: Headings
it: Intestazioni

en: Shipping information
it: Informazioni di spedizione

en: Newsletter category
it: Categoria della newsletter

en: Simplenews newsletter
it: Newsletter Simplenews
